Úvod TIPY A RADY Pomoc! Môj pes je neposlušný.

Pomoc! Môj pes je neposlušný.

6190
0

Inteligentné psy sú síce zábavnejšie, ale niekedy dokážu byť tak bystré a prefíkané, že narobia viac problémov a to nielen sebe. Byť majiteľom takéhoto psa je niekedy dosť ťažké. Žuvanie, hryzenie, trhanie, skákanie, behanie je pre vášho psa zábavou a obzvlášť v prípade ak sa pes sám doma nudí. Ak ste sa vy a váš pes v prvom odseku našli, čítajte ďalej.

Ako je možné tieto problémy napraviť? Nanešťastie, nemáme žiaden zázračný recept či tip. Všetko ide len krok za krokom. Avšak tu je zopár rád, ktoré pomôžu ako predísť neposlušnému správaniu štvornohého miláčika:

Prvou a zrejme aj najdôležitejšou vecou je pochopiť, prečo váš pes vystrája. Určite nemá nič proti vám, preto to netreba brať osobne. Ide len o prirodzené psie správanie, ktoré je občas nevhodné. Môže ísť o dôvody: smútok zo samoty, nuda alebo prílišný ruch. Majitelia bystrých a hyperaktivnych psov takisto bojujú s týmto problémom.

Tu je niekoľko nápadov ako brániť deštruktívnemu správaniu vašich štvornohých miláčikov:

1. Má váš pes dostatok pohybu?

Túto otázku by ste si mali položiť predtým ako začnete riešiť neposlušné a deštruktívne správanie svojho miláčika. Práve dostatok pohybu môže vyriešiť tento problém. Väčšina ľudí si neuvedomuje, koľko cvičenia a pohybu pes potrebuje. Hoci je váš pes celý deň na dvore a pobehuje sem a tam, neznamená to, že mu to stačí. Raz, či dvakrát za týždeň by mu poriadna prechádzka určite neublížila.

Vo všeobecnosti platí, že psy by mali mať minimálne 30 minút fyzickej aktivity denne. A je jedno, či ide o hru s loptou, aport alebo prechádzku. Čím viac času svojmu miláčikovi venujete, tým lepšie. Preto naša prvá rada znie: vezmite svojho psíka aspoň raz za deň na poriadnu prechádzku, hádžte mu loptu alebo ho vezmite do parku hrať sa s inými psami. To mu takisto prospeje prebehnúť sa s vami, resp. ísť na turistiku, plávať alebo bežať popri bicykli. Problém môže nastať, ak si váš pes žiada fyzickú aktivitu, ale vy na to buď nie ste, alebo nemáte čas. Potom sa nemôžete čudovať, že váš nemecký ovčiak alebo labrador vykope v noci na dvore jamu, zatiaľ čo vy oddychujete po náročnom pracovnom dni na gauči či v posteli.

Ak teda nie ste ochotní venovať sa vášmu psíkovi vy, mal by to urobiť niekto iný z rodiny, poprípade požiadať o dennú starostlivosť.

2. Dôležitá psychická stimulácia psíka

Ako náhle začnete so svojim psom cvičiť, prichádza na rad druhý krok. Psychická stimulácia, ktorá je veľmi dôležitá hlavne u inteligentných psích plemien. Je to úplne jednoduché. Môže ísť o mrazenú kosť, ktorá je vynikajúcou pochúťkou a odmenou za dobrú prácu (a je o dosť lacnejšia ako dobrota z obchodu). Takisto môžete pre psíka vymyslieť viacero psích hádaniek – hľadanie hračiek a i.

Ďalšou dôležitou vecou je tréning. Vezmite svojho psa von, na cvičisko. Je potrebné, aby vedel oddeliť hru od práce. Takisto je možné dohodnúť si presné termíny výcviku s vaším štvornohým miláčikom, aby sa naučil nielen základné povely, ale aj chôdzu na vôdzke a pod. To všetko udržiava psa aktívneho a k tomu pomáha zlepšiť jeho správanie.

3. V klietke alebo nie?

Klietky sú v prvom rade prospešné pre psích zvedavcov. Avšak hrozí tu aj nebezpečenstvo, vášho miláčika môže vystresovať malý priestor a spôsobiť mu stavy úzkosti. V čase psieho výcviku je už len na vás či ho necháte voľne pobehovať v byte či dome alebo ho umiestnite do klietky. Takisto ho tam môžete zavrieť len na pár minút s nejakou pochúťkou.

Ako sme už v predošlých dvoch bodoch uviedli, je dôležité venovať sa potrebám vášho psíka. Rovnako je podstatné, aby vedel kedy je čas na oddych. Je to podobné ako s dieťaťom. Ak sa cez deň unaví, večer bude pokojné a skoro zaspí. K tomuto môže poslúžiť psia klietka alebo búda, ak je teda psík na dvore. Ide o súkromný psí priestor, kde si môže nerušene odpočinúť.

4. Buďte trpezlivý

Výcvik neurýchlite a ani tieto problémy neodstránite za noc. Môže to trvať aj niekoľko týždňov. Treba brať do úvahy, že každý pes potrebuje byť aktívny. Takisto nenechávajte svojho psa často bez dozoru na dvore či v dome ak máte obavu, že niečo vyparatí.

Veľa šťastia! 

Komentáre

komentárov