Home TIPY A RADY Prečo môj pes ničí veci, keď nie som doma?

Prečo môj pes ničí veci, keď nie som doma?

1194
0
Pes ničí veci

Poznáte ten pocit, keď sa s radosťou vraciate domov k vášmu milovanému psíkovi po únavnom dni v práci? Razom vám však úsmev z tváre zmizne, keď zbadáte napáchané škody. Obhryzené sedačky a topánky, odpadky povyťahované z koša… Toto všetko (a ešte viac) môže padnúť za obeť. Psy, ktoré svojim majiteľom počas ich neprítomnosti poškodzujú majetok častokrát napokon skončia v útulkoch. Koniec koncov, toto nikto nechce a iba málokto si môže dovoliť nahrádzať neustále zničené veci za nové. Ale prečo teda váš pes ničí veci? Takéto správanie môže mať niekoľko dôvodov.

Dôvody, pre ktoré psy ničia veci vo vašej neprítomnosti

Viete, že psy nedokážu hovoriť našim jazykom. Nemôžu vám povedať, čo sa deje v ich mysli prostredníctvom slov, ale môžete si byť istý, že pes, ktorý poškodzuje majetok vám zanecháva jasný odkaz. Musíte len zistiť, čo vám tým chce povedať a potom môžete primerane tomu konať. Tu sú hlavné dôvody, prečo dochádza k ničeniu vecí:

1. Vek šteniatka

Šteniatka sú preslávené svojim hryzením. Ich zuby rastú, vypadávajú a opätovne rastú. To všetko spôsobuje, že potrebuje neustále hrýzť, rovnako ako malé dieťa. Niektorí majitelia si myslia, že keď šteniatko podrastie, tak s tým prestane. Avšak ak mu dovolíte si vytvoriť tento návyk, vaše šteniatko bude pokračovať v hryzení nevhodných vecí po celý svoj život.

2. Nuda

Psy sa nudia! Bez ohľadu na plemeno, všetky psy potrebujú výbeh a psychickú stimuláciu. Ak im jedného alebo druhého neposkytujete dostatok, môžete si byť istý, že váš pes si nájde niečo iné na práci, s čím určite nebudete spokojní.

3. Úzkosť z odlúčenia

Toto je najextrémnejší typ deštrukčného správania. Psy so separačnou úzkosťou sú schopné robiť naozaj intenzívne nežiaduce činnosti. Viete o tom, že existujú aj psy, ktoré vyskakujú von z okna a obhrýzajú sadrokartón, keď ich majitelia odchádzajú z domu?

Tipy na zvládnutie deštrukčne správajúceho sa psa

Ako si poradiť s týmto typom správania záleží v prvom rade na tom, z akého dôvodu to pes robí. Ak máte podozrenie, že pes trpí úzkosťou z odlúčenia, je na mieste osloviť profesionálneho trénera psov, aby mu pomohol vyrovnať sa so svojimi obavami, a tak ukončiť poškodzovanie vecí. Ako si poradiť so separačnou úzkosťou u psa sa dočítate aj v našom článku 6 spôsobov, ako u psa zmierniť separačnú úzkosť. Čo sa týka šteniatok a unudených psov máte viacej jednoduchých možností:

1. Viac cvičenia a psychickej stimulácie

Toto pomôže obom typom psov, ktorí budú príliš unavení, aby sa pustili do obhrýzania vecí. Psychická stimulácia zahŕňa činnosti, ako hra s rébusovými hračkami a cvičenia na rozvoj myslenia.

2. Zvolenie vhodných postupov

Uistite sa, že pes má prístup k hračkám, ktoré môže bez problémov obhrýzať. Pochváľte ho, ak si všimnete, že radšej sa rozhodol obhrýzať hračku ako gauč. Potom, keď budete preč, urobí s väčšou pravdepodobnosťou to správne rozhodnutie.

3. Obmedzenie prístupu

Umiestniť svojho psa do klietky, ak je na klietku zvyknutý, je krok, ktorým predídete nesprávnej voľbe vášho psa. To vám ušetrí zármutok z neporiadku v dome, poprípade vám ušetrí cestu k veterinárovi s vašim miláčikom kvôli požitiu niečoho nebezpečného. Klietky sú skvelým pomocníkom, keď pracujete na odstránení prejavov deštrukčného správania.

POZOR! Klietka sa však nepoužíva ako trest pre psa. Je to jeho domček, jeho bezpečné miesto, kde oddychuje počas vašej neprítomnosti.

5. Predbežné opatrenia

Nakoniec, ak sa chystáte nechať osamote svojho psa, zabezpečte váš domov správnym spôsobom. Umiestnite detské zámky na skrine do ktorých nechcete, aby sa pes dostal. Zatvorte dvere do miestností, kde môže mať váš pes tendenciu sa dostať, napr. izba s detskými hračkami alebo skriňa na topánky. Televízor umiestnite mimo dosahu alebo do police. Pred odchodom si dajte chvíľu čas na kontrolu izieb prípadne záhrady, určite to stojí za to. Nezabudnite však hračky vášho psa nechať vonku pripravené na hranie!

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov