Úvod TIPY A RADY Prečo sú Pitbully vhodné ako terapeutické psy

Prečo sú Pitbully vhodné ako terapeutické psy

0
9951

Pes je vynikajúcim terapeutom, nekladie zbytočné otázky a ani neskazí náladu. Do ničoho nikdy netlačí a takisto nás nesúdi, a nevedomky už vôbec nie. Niektoré psy sa na to byť psím terapeutom priam narodili. Sú empatické a ich vrodené vlastnosti a povaha ich na toto poslanie predurčujú. Hoci je pitbull v očiach mnohých ľudí “bojové plemeno”, v skutočnosti je to pes rovnako oddaný a milujúci, ako ktorýkoľvek iný. So správnou výchovou a starostlivosťou je z neho ideálny člen rodiny alebo aj skvelý pracovný pes.

Terapeutické psy sú:

„sociálno-interaktívne vycvičené psy na asistenciu. Pomáhajú ľuďom, ktorí to potrebujú. Sú nielen spoločníkmi, ale aj pomocníkmi v nemocniciach, domovoch dôchodcov, domoch s opatrovateľskou službou, školách, knižniciach, v detských domovoch, pri deťoch s poruchami učenia a gramotnosti. Takisto môžu byť tieto psy vycvičené na podporu ľudí v stresových situáciách. Jedno však spoločné musia mať, a tým je vhodná povaha.“ (Kanadská organizácia ľudí a psov)

Kay Beard, mentálna terapeutka vo svojom článku vysvetľuje, prečo práve pitbullteriéry sú najlepšie psy na terapiu a prečo sa rozhodla pre terapie práve s týmto plemenom. Hovorí, že pitbull má mentálnu a emocionálnu odolnosť, ktorá je v tejto práci veľmi potrebná. Takisto vysvetľuje mieru empatie a jeho schopnosť pracovať, ktoré z tohto plemena robia dokonalého kandidáta na terapeutickú prácu.

Predurčujúce vlastnosti

Pitbull má vrodené vlastnosti, ktoré ho predurčujú na to, aby sa stal certifikovaným liečebným psom. Ak sa k nim pristupuje s úctou a láskou, sú k cudzím ľuďom veľmi priateľské. Takisto sú inteligentné, pokojné, slušné a sebavedomé.

K jeho ďalším vlastnostiam patria:

– schopnosť sedieť dlhší čas na jednom mieste,

– ostať zameraný na jeden objekt, je ťažšie rozptýliteľný,

– ostáva pokojný aj v dave a nevadia mu hlasné zvuky,

– ľahko sa prispôsobuje novému prostrediu,

– ľahko sa učí.

Povaha

Povaha je u terapeutických psov veľmi dôležitá, ešte skôr ako budú poverený touto dôležitou činnosťou, je vhodné zistiť, či sa na ňu hodia. Lydia Zaidman, obhajkyňa pitbullov hovorí o ich povahe ako o veľmi priateľskej, ľudí milujúcej, spoločenskej a empatickej. Takisto ako o veľmi zodpovednej a vhodnej na toto „povolanie“.

Podľa ATTS (Americká spoločnosť testujúca psie povahy) dosahujú pitbully vyšie percento, čo sa týka vhodnosti na toto poslanie ako ostatné psy. Riadne vycvičený pitbull je schopný zvládnuť takmer čokoľvek, čo sa týka terapie. Jeho povaha ho na to dokonale predurčuje.

Bohužiaľ  pitbull patrí k štatisticky najviac zneužívaným psím plemenám. Poväčšine sa jedná o kríženie. Odborníci sa zhodujú, že táto skutočnosť nehrá ľuďom do karát. Kvality a vlastnosti čistokrvného plemena sú naozaj nápomocné pri výcviku terapeutických psov. A predovšetkým je potrebné mať na zreteli, že akýkoľvek pes v zlých rukách môže byť nebezpečný, avšak v tých správnych je opak pravdou.  

Komentáre

komentárov