Home TIPY A RADY Psy zachránené zo zlých podmienok: Spravte ich život pohodlnejším v 8 krokoch

Psy zachránené zo zlých podmienok: Spravte ich život pohodlnejším v 8 krokoch

631
0
Psy zachránené zo zlých podmienok

Pri slovíčku „pohodlie“ si mnohí z nás predstavia nedeľné ráno, strávené v obrovskej útulnej posteli. Pocit komfortu vo vlastnom životnom prostredí však predstavuje o čosi viac, ako načuchrané vankúše a jemnú deku. Je to hlavne pocit bezpečia a dôvery, ktorý robí váš domov pohodlným a príjemným miestom. Miestom, kde ste spokojní, šťastní a nemusíte mať strach zo žiadnych hrozieb, prichádzajúcich z vonka.

Psy zachránené zo zlých podmienok si taktiež zaslúžia domov, kde budú mať svoje pohodlie. Po živote strávenom na reťazi či v útulku a po preskákaní všetkých nepríjemných zážitkov s tým spojených, to však nemusí byť vôbec jednoduché. V tomto článku vám prinášame zopár tipov, ako na to.

1. Uistite sa, že váš domov je bezpečný

Podobne, ako batoľatá, aj psy majú vo zvyku vyhľadávať nové a neočakávané spôsoby, ako sa dostať do problémov. Či už rozrýpavajú vami zasadené rastlinky, alebo sa rozhodnú preskúmať čistiace prostriedky plné chémie, ktoré objavili pod umývadlom, vždy na nich môže číhať množstvo potenciálneho nebezpečenstva. V skutočnosti nie je nič zlé na prirodzenej zvedavosti vášho psíka, avšak od momentu, kedy si ho adoptujete, stávate sa jeho ochrancom. Je preto vašou povinnosťou zabezpečiť, že jeho prieskumná činnosť neskončí tragédiou.

Byť chránený pred nebezpečenstvom je veľkou súčasťou pocitu pohodlia a váš, už raz zachránený, miláčik by mal cítiť voľnosť v skúmaní svojho prostredia bez toho, aby sám seba dostal do rizika. Najlepšie je preto zabezpečiť váš domov ešte pred tým, ako doň štvornohý zvedavec vôbec vstúpi.

2. Ostaňte pokojní

Predstavte si samých seba prechádzajúc najťažším obdobím vášho života. V momente, keď sa už veci zdajú byť celkom ustálené, zoberú vás z prostredia, ktoré ako tak poznáte a hodia niekde k cudzincom, hovoriacim jazykom, ktorému sotva rozumiete a s pravidlami či očakávaniami, na ktoré nie ste zvyknutí. Znie to stresujúco, však? A teraz si skúste predstaviť, že ľudia, ku ktorými ste sa dostali, sú nonstop hluční, stále aktívni a pôsobia, že nemajú žiadnu kontrolu nad svojimi vlastnými emóciami.

Asi takto nejak to môže vnímať psík, ktorý bol zachránený z útulku a umiestnený do novej rodiny. Jeho „noví ľudia“ sa stále usmievajú, ale aj príliš radostné emócie môžu byť cez hranu. Adoptovaný psík potrebuje čas sa aklimatizovať, avšak nebude toho schopný, ak bude vaša rodina prehnane rozrušená. Vynechajte mohutné párty a bláznivé správanie aspoň do doby, kým bude váš nový spoločník mať šancu dostať sa cez to všetko, čo cíti.

3. Zaveďte rutinu

Psy zachránené z nevhodných podmienok zvyčajne nepatria medzi chlpáče, ktoré by si užívali život spontánne. To, že nevedia čo očakávať, vnáša do ich životov mimoriadny stres. Je pre nich takmer nemožné cítiť sa pohodlne, keď neistota z nepoznaného zaplavuje ich myseľ.

Najlepším spôsobom, ako sa s týmto stavom popasovať, je zaviesť do života nového člena domácnosti určitú rutinu. Začnite hneď, ako privediete vášho psíka domov tým, že mu stanovíte pravidelný rozvrh. Vstávajte v rovnakom čase každý deň, kŕmte vášho miláčika v špecifickej hodine, a rovnako tak si vymedzte tú istú časť dňa na výcvik či hry. Toto všetko by sa postupne malo stať zaužívaným vzorcom pre štvornohého rodinného príslušníka. Nové pravidlá sa napokon zmenia na pevnú súčasť aj vášho života a obaja si tak budete môcť dopriať pohodlne strávený čas vo vzájomnej blízkosti.

4. Začnite s výcvikom čím skôr

Keď príde na otázky poslušnosti, nezáleží na tom, ako starý je psík, ktorého adoptujete. Hoci by aj predstieral, že pokyn „sadni“ vo svojom živote nikdy nepočul, tréning je nevyhnutnou súčasťou procesu, prostredníctvom ktorého mu dokážete pomôcť cítiť sa pohodlne. Môže byť ťažké tomu uveriť, no psy sú spokojné, keď poznajú pravidlá. Ak ich nenaučíte, čo od nich vlastne chcete a aké správanie požadujete, budú musieť hádať. Neistota a zmätok sprevádzajúce každé pokarhanie, ktoré dostanú, môžu spôsobiť, že sa nebudú cítiť v novom prostredí ako vo svojom domove. Uistite sa preto, že výcvik je pre vášho psíka konzistentný a jednoducho pochopiteľný.

Whole Dog Journal radí majiteľom: „Nemusíte robiť priveľa fantastických vecí, aby ste pomohli vášmu psovi stať sa sebavedomejším v jeho vlastnom svete. Jednoduché naučenie psíka základným dobrým mravom – reagovať správne na vaše povely – spraví jeho životné prostredie predvídateľnejším. Vytvoríte tým v ňom istotu, že rozumie, čo po ňom žiadate a tiež pochopenie dôsledkov jeho správania.“

5. Určite si priority

Všetci by sme si priali prežiť svoj život iba hľadením do rozkošných psích očí, avšak každodenné povinnosti nám to, samozrejme, nedovoľujú. Zároveň je ľahké nechať niektoré činnosti, medzi aké napríklad patrí práca, totálne ovládnuť naše životy. Adoptovať si psíka znamená povinnosť venovať sa mu na plný úväzok. Niektorí ľudia však považujú za dostatočné starať sa len o základné potreby svojich miláčikov, čo často nestačí.

Cítiť sa byť milovaný je obrovskou súčasťou pocitu pohodlia s rodinou. Váš pes potrebuje vedieť, že sa o neho zaujímate, a čas strávený s ním je tou najlepšou cestou, ako mu to ukázať. Môže to vyžadovať veľké zmeny vo vašom harmonograme, avšak mali by ste obetovať aspoň hodinu denne tomu, že sa budete naplno venovať vášmu chlpáčovi. Robte veci, ktoré viete, že miluje a rozplánujte si spoločný čas tak, aby ste mali istotu, že váš verný kamarát má dostatok pohybu, socializácie, tréningu aj zábavy. A pamätajte si, on veľmi dobre vie, kedy ste rozptýlení pozeraním do mobilného telefónu alebo robením niečoho iného.

6. Netlačte!

Budete potrebovať nájsť zdravú hranicu medzi trávením času s vašim chlpáčom a až prehnane veľkou starostlivosťou o neho. Samozrejme, záleží od povahy vášho psa, koľko interakcie od vás vlastne vyžaduje. Niektoré adoptované psy sú nadšené zo stretnutí s novými ľuďmi a akejsi vidiny nového života, iné sú, naopak, bojazlivé a nesmelé.

Ak vám váš nový kamarát dá najavo, že by radšej uprednostnil byť sám, netlačte na neho s vychádzkami či s hrou. Nútiť ho robiť čokoľvek, hoci sa môžete nazdávať, že je to v jeho najlepšom záujme, môže spôsobiť, že sa bude cítiť presne opačne, ako by ste chceli. Môže to viesť až k jeho nepohodliu. Nasledujte preto konanie vášho psíka, nechajte sa ním viesť pri vzájomnej interakcii. Vždy mu dajte najavo, že ste tu pre neho, že sa spolu môžete vyblázniť, no nikdy nie nasilu. On sám vám dá na vedomie, keď bude pripravený. Od tohto momentu musíte mať na pamäti, že ho nemôžete sklamať ignorovaním, alebo tým, že mu nedoprajete dostatok vašej pozornosti.

7. Dajte mu niečo, čo môže považovať za svoje

Dokonca aj po tom, ako sa adoptovaný člen rodiny usadí vo vašom domove, vždy sa bude cítiť najpohodlnejšie vo vymedzenej časti areálu, ktorú môže považovať za komplet svoju. Po prvom príchode na novú adresu si sám vyberie a použije „svoje miesto“, ako priestor úniku od všetkej tej novosti jeho situácie. Tento pľac sa postupne bude meniť z akéhosi útočiska na miesto najvyššieho komfortu.

Prepravka umiestnená v areáli domu, ktorá nie je celkom izolovaná, ale zároveň nie je ani v centre všetkého diania, môže byť veľmi dobrou voľbou. Spravte ju čo najútulnejšou ako sa dá. Môžete ju napríklad vyplniť hrubým penovým pelieškom pre psa, vankúšom či podložkou. Vložte dnu mäkkú deku spolu so žuvacou kosťou, alebo pokojne aj dvoma. Nezabudnite nechať dvere otvorené, aby váš psík mal jednoduchý prístup domov, keď to bude potrebovať.

8. Nešetrite, pokiaľ ide o jedlo

Každú rodinu určite poteší, keď usporí nejaké to euro navyše, avšak na niektorých veciach by ste jednoducho nemali šetriť za každú cenu. Zdravie a šťastie vášho psa je dobrým príkladom. Prejdite sa v obchode uličkou so psím krmivom a uvidíte naozaj širokú škálu produktov – od tých, ktoré sú priateľské voči vašej peňaženke, až po také, za ktoré utratíte naozaj nemalé prostriedky. Iste, je lákavé siahnuť po balíku s tou najnižšou cenou, avšak majte na mysli, že dostanete iba presne to, za čo zaplatíte.

Podobne ako v prípade jedla pre človeka, ani psia potrava nie je vždy spracovávaná za rovnakých podmienok. K dispozícii sú zdravé produkty, ktoré zabezpečujú všetky potreby psa, a potom sú tu výrobky, do ktorých sa pridáva múka, vedľajšie produkty mäsa a iné lacné plnivá s takmer nulovou výživovou hodnotou. Nanešťastie, za kvalitu si priplatíte. Pomôcť vášmu štvornohému kamarátovi cítiť sa dobre zvnútra i z vonka nebude lacný špás, stojí to však jednoznačne za to!

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov