Home VÝCVIK Psychológia psa: Cesta do psej mysle

Psychológia psa: Cesta do psej mysle

314
0
Psychológia psa

Psy na rozdiel od ľudí nevedia rozprávať a medzi sebou komunikujú pomocou gest, postavenia tela, chvostu, ušníc, štekaním, vrčaním, kňučaním. Napriek tomu sú schopní naučiť sa rozpoznať približne 165 slov a inteligenciou sú na úrovni batoliat vo veku 2 – 2,5 roka. Taktiež disponujú širokou škálou emócií. Ak váš pes niečo vyvedie, je potrebné sa pozrieť na danú situáciu z pohľadu psa a nie ľudí.

Psy často trpia separačnou úzkosťou, keď ich necháte doma alebo v cudzom prostredí. Vtedy psychika psa veľmi trpí. Pes je v strese, nervózny, a preto ničí veci v byte, neustále kňučí, šteká alebo zavíja, prípadne môže vykonať svoju potrebu. Bohužiaľ pes za to nemôže, je na vás príliš naviazaný a bojí sa, že už sa nevrátite domov. Dlhodobý stres môže vyvolať alebo spustiť množstvo ochorení, takže na odstránení separačnej úzkosti, je dôležité začať čo najskôr.

Ideálne je začať pripravovať psa na odlúčenie už od šteniatka. Pri odchode si psíka nevšímame, aby si maznanie nespojil s odchodom, pretože by zakrátko zistil, že bude dlho sám. Najlepšie je, ak ho pred odchodom vyvenčíme a odbúrame prebytočnú energiu, aby čo najdlhšie po našom odchode spal. Pri príchode si ho chvíľku nevšímame, aby zbytočne nevystrájal. Až keď je kľudný, pochválime ho, že pekne čakal. Najprv psíka necháme samého len krátko a postupne tento čas predlžujeme. Ak psík je napriek tomu nervózny z nášho odlúčenia, je možné mu kúpiť rôzne relaxačné spreje, obojky, vodičky. Vo vážnejších prípadoch je potrebná odborná pomoc psieho cvičiteľa, ktorý má s týmto správaním skúsenosti.

Psychika psa ako aj pocity psa sú ovplyvňované mnohými faktormi. Dôležitú úlohu hrá napr. vek psa, pohlavie, plemeno, dedične predispozície, puberta, háranie, stres, bolesť, ochorenie, únava, nervozita, zlá socializácia, strach, účinok narkózy po operácii, … Preto už pri výbere plemena psa je dôležité vedieť, či chcete aktívneho alebo pokojnejšieho psa. Keď sa pes začne správať atypicky, treba najskôr zistiť príčinu jeho správania. Všetky nové situácie, predmety, ľudia, psy môžu vyvolať u psa neželanú reakciu.

Každý majiteľ by sa mal snažiť pochopiť svojho psa a vedieť rozlíšiť napr. zlozvyk od nervozity. Neželané správanie nie je vhodné tolerovať. Vy ste pánom, a preto pes musí poslúchať predovšetkým vás.

Komentáre

komentárov