Home VÝCVIK Socializácia psa: Keď je kontakt s inými psíkmi dôležitý

Socializácia psa: Keď je kontakt s inými psíkmi dôležitý

331
0
Socializácia psa

Socializácia psa je veľmi dôležitá. Pomáha psíkovi vyrovnať sa s každodennými problémami, ktoré mu môžu spôsobiť stres alebo nervozitu. Každý psík môže v určitej situácii reagovať inak. Cieľom socializácie je, aby psík bol zvyknutý na čo najviac vecí každodenného života. Psovi, ktorý nie je socializovaný, môžu spôsobovať problémy napr. autá, hluk, cudzí ľudia, neznáme prostredie, iní psi. Tento článok ti pomôže socializovať psa a ukáže možné prejavy agresivity pri psoch.

Socializácia psa

So socializáciou psíka je najlepšie začať už od šteniatka. Šteňatá podobne ako malé deti sú veľmi učenlivé. Čiastočne so socializáciou šteniatka pomáha aj ich matka, ktorá im dá hranice, kedy sa hrajú príliš bláznivo. Preto je dobré, aby šteňatá zostali pri matke aspoň do 8 týždňov po narodení. Úlohou chovateľa je socializácia psíka s okolitým svetom.

Keď si prinesieš šteniatko domov, je dobré mu najskôr nechať čas, aby sa zabývalo. Ak už reaguje aj na svoje meno a je v tvojej prítomnosti kľudné, môžeš postupne začať so socializáciou. Asi najväčší nepriateľ v domácnosti býva vysávač. Šteňa najprv treba naučiť na vypnutý vysávač, tým že ho k nemu privedieme, aby si ho oňuchal a stále psíka chválime a odmeňujeme. Neskôr vysávač na malú chvíľu zapneme a postupne s odmeňovaním aj tento čas zapnutia predlžujeme. Psík si vysávanie spojí s pamlskom a neskôr by mu už tento zvuk nemal robiť problém. Avšak sú aj takí psi, ktorí si na tento zvuk nezvyknú, a v takomto prípade je lepšie psíka zavrieť do izby, kde sa cíti v bezpečí.

V prípade socializácie s inými psíkmi treba tiež postupovať opatrne. Je dôležité mať oboch psíkov na vôdzke a pomaly sa k sebe približovať. Ak je psík kľudný, odmeňujeme ho a chválime. Keď však vrčí alebo príliš šteká, dáme jasne najavo, že takto sa správať nemá, napr. povelom FUJ/NESMIEŠ a psíka odvedieme preč. Pri socializácii  psíka s bežnými vecami, ktoré môže stretnúť počas prechádzky, napr. bicykel, auto, autobus, eskalátor a mnoho iných vecí, sa postupuje podobne ako pri vysávači. Je dôležité, aby si psík spojil danú vec pozitívnou spätnou väzbou s odmenou alebo pochvalou.

Ako socializovať dospelého psa

Pri socializácii dospelého psa je to trošku zložitejšie. Ak psíka nájdeme alebo zoberieme z útulku, nikdy nevieme ako žil alebo čo sa mu stalo. Mohol byť celý život iba zavretý alebo na reťazi, a takýmto psíkom môže spôsobovať stres čokoľvek. Socializácia si vyžaduje väčšiu trpezlivosť zo strany majiteľa, ale v podstate sa postupuje podobne ako so šteniatkom. Treba byť pripravený aj na to, že niektoré veci môžu psíkovi naďalej spôsobovať nervozitu a je lepšie sa takým veciam alebo situáciám vyhýbať.

Agresivita psa voči iným psom

Tento negatívny prejav správania sa môže vyskytnúť hlavne pri psoch, ktorí neboli alebo boli nesprávne socializované. Ak si psík spojil prvý kontakt s druhým psom alebo cudzím človekom s negatívnym zážitkom, môže byť nedôverčivý a útočiť neskôr na iných psov, v najhoršom prípade aj na ľudí. Pes môže byť agresívny, aj keď bojuje o dominanciu s iným psom, chráni si jedlo, chráni si majiteľa, má bolesti, je hladný alebo frustrovaný. Je dôležité odhaliť príčinu spúšťania takéhoto správania a aby s takýmto psom pracoval odborník na výcvik alebo správanie psov.

Dúfame, že tento článok ti pomohol k socializácii tvojho psa a vaše prechádzky alebo spoločný život nebudú trápením.

Komentáre

komentárov