Home TIPY A RADY Spoznajte psiu reč tela: 7 spôsobov, ktorými psy komunikujú

Spoznajte psiu reč tela: 7 spôsobov, ktorými psy komunikujú

14312
0

Mnohí z nás by si iste priali, aby sa s nami psy dokázali rozprávať. Určite by to bolo veľmi zaujímavé, keby svoje myšlienky vedeli vyjadriť slovne, ale nevedia. To však neznamená, že s nami nijak nekomunikujú. Oni to robia a to pomocou reči tela. Poznať psiu reč tela je pre psíčkarov veľmi dôležité. Je potrebné, aby každý majiteľ rozumel svojmu psovi a predišiel tak zbytočným nepríjemnostiam v prípade, že by včas nezareagoval. Chcete vedieť, čo vám váš pes hovorí svojím postojom a pohľadom? Tak si prečítajte týchto 7 bodov.

1. Niečo vám prinesie

Toto je veľmi jednoduché. Väčšina psov vám niečo prinesie vtedy, keď sa chcú hrať. Buď je to ich obľúbená hračka alebo ak ste vonku, tak nejaká palica, ktorú chce, aby ste mu hodili. Prinesú vám ju k nohám alebo ňou do vás začnú šťuchať, aby ste si ich všimli. Je to ich spôsob, ako zaujať vašu pozornosť, aby ste sa s nimi hrali.

2. Stiahne sa

Ak sa psík prikrčí, stiahne chvost medzi nohy, skloní hlavu alebo ju odvráti nabok, znamená to, že má strach. Môže ho desiť okolitý ruch, dobiedzajúce deti, cudzie psy alebo čokoľvek iné. V tej chvíli treba dať psíkovi priestor a nenútiť ho čeliť situácii, pretože by sa mohlo stať, že zo strachu po niekom chňapne.

3. Dychčí aj keď nie je teplo

Ak psík dýcha s vyplazeným jazykom aj napriek tomu, že nie je teplo a nevykonával predtým žiadnu namáhavú činnosť (beh a pod.), môže to znamenať, že je v strese. Ak sa nachádzate v rušnom prostredí, treba ho odtiaľ dostať na pokojnejšie miesto. Treba si všímať, čo vášho psíka dokáže vystresovať a buď sa tomu vyhýbať, alebo ho naučiť situáciu zvládať. Na to samozrejme treba množstvo času a možno aj pomoc odborníka. Určite sa to však oplatí, hlavne ak ide o situáciu, do ktorej sa psík dostáva pravidelne, napr. ak je psík vystresovaný z jazdy v aute, ale vy s ním musíte často cestovať, je dobré ak sa naučí s takou situáciou vyrovnať.

4. Kňučí

Kňučanie môže mať rôzne dôvody a preto závisí od situácie v akej pes kňučí. Môže ísť samozrejme o to, že psíka niečo bolí. Niektoré psy kňučia, keď ich necháte doma a oni neznášajú samotu. Sú aj psy, ktoré kňučia, keď sú v strese alebo keď majú veľkú radosť, napríklad z toho, že sa vrátil domov niektorý člen rodiny. Ak váš pes kňučí, určite vám tým chce niečo povedať, len treba zistiť, čo presne je za tým.

5. Prudko pohne hlavou do boku

Tento signál si mnoho psíčkarov nevšíma. Je to však veľmi dôležité znamenie. Ak napríklad psa hladkáte, a on pri určitom bode trhne hlavou do strany, môže to znamenať, že ho to miesto bolí. Ďalším dôvodom môže byť to, že  mu je nepríjemné, že sa ho chytáte. V oboch prípadoch však pes dáva najavo, aby ste sa ho prestali dotýkať, lebo druhýkrát už chňapne. Tento signál si určite treba všímať hlavne v prípadoch, keď sa so psom hrajú deti. Tie sa totiž niekedy v prítomnosti psa správajú nevhodne (potiahnu mu srsť, chvost či uši) a pes prudko otočí hlavu, aby im naznačil, že sa mu to nepáči. Vtedy treba zakročiť a dieťaťu buď vysvetliť, ako sa má správať alebo ukončiť ich hru. Predíde sa tak zbytočným nepríjemnostiam.

6. Šteká na vás

Ak na vás pes šteká, môže to znamenať mnoho vecí, rovnako, ako v prípade kňučania. Niektoré psy sa tak dožadujú pozornosti v prípade, že sa chcú hrať, jesť či ísť na prechádzku. Môže sa váš však taktiež snažiť upozorniť na hroziace nebezpečenstvo alebo na to, že niekto klope na dvere. Je to síce trochu hlučný spôsob komunikácie, ale treba mať na vedomí, že vám pes chce niečo povedať a inak to proste nevie.

7. Stuhne na mieste

Zamrznutý postoj na mieste, nastražené uši a uprený pohľad znamenajú, že sa niečo deje a váš pes to práve zachytil. Väčšinou je to niečo, čo sa mu nepáči a tak je obozretný a pravdepodobne sa pripravuje reagovať. Môže to byť napríklad nezvyčajný vonkajší hluk, ktorý keď váš pes započuje, tak stuhne a o pár sekúnd spustí štekot, aby vás na to dianie upozornil. Alebo vonku, keď zbadá cudzieho psa, ktorý sa mu nepozdáva. Takýto postoj potom môže byť aj predzvesťou bitky a preto, ak vidíte psa stuhnúť, je lepšie odpútať jeho pozornosť od objektu, na ktorý sa zameral.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here