Home PRÍBEHY Stále treba veriť v dobro ľudí – Príbeh OZ Dog Azyl

Stále treba veriť v dobro ľudí – Príbeh OZ Dog Azyl

0
Stále treba veriť v dobro ľudí – Príbeh OZ Dog Azyl

V roku 2010 niekoľko ľudí spojilo svoje sily a založilo Občianske združenie Dog Azyl, aby pomáhali túlavým psíkom v okolí obce Veľký Meder. Keďže priestorov vhodných na výstavbu útulku je ako maku, prišlo im vhod, keď našli starú maštaľ neďaleko obce. Tu začali v roku 2012 budovať samostatný útulok na vlastné náklady a z príspevkov ľudí, ktorým osud zvierat nebol ľahostajný. S niektorými okolitými obcami podpísali zmluvu o spolupráci o odchyte a umiestňovaním túlavých psov na ich území a útulok onedlho začal praskať vo švíkoch. V máji tohto roku ich tam bolo už cez 70 a to nerátame psíkov v dočasných opaterách. Celý pozemok vrátane maštale mali v prenájme od fyzickej osoby za symbolickú sumu, ktorá ich nemohla zruinovať.

Aké však bolo prekvapenie keď jedného krásneho májového dňa prišli do útulku a na bráne sa im vysmievalo oznámenie o dražbe pozemku, ktorá sa mala konať už o dva týždne. Oči sa zaliali slzami. Bez akéhokoľvek upozornenia sa niekto chystal zničiť domov vyše 70 opusteným dušiam a zničiť to, čo za 3 roky vybudovali v pote a za pomoci iba pár dobrovoľníkov. Ak by prišli o útulok, 70 psov bude musieť hľadať iný domov, čo bolo viac menej nemožné. Najhoršia myšlienka na utratenie zdravých psov možno napadla všetkých, ale každý sa jej snažil zbaviť.

Čo teraz? Čo urobiť? Mali dve možnosti. Buď to vzdajú hneď na začiatku alebo budú bojovať. Ako však bojovať, keď sami majú málo? Internet je silná zbraň. Na stránke uverejnili výzvu na záchranu útulku OZ Dog Azyl. S malou dušičkou, dúfajúc v zázrak. A sila sa ukázala. Spustila sa vlna emócií, komentáre ľudí, ktorí nadávali na situáciu a potom tých, ktorí okamžite začali pomáhať. Vytvorili sa aukcie, z ktorých výťažok z predaja bol použitý na záchranu útulku. Ľudia hromadne zdieľali udalosť roka, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ich priateľov, známych, rodinných príslušníkov. Ani jeden milovník zvierat neostal pozadu.

Za prvých pár dní od spustenia zbierky na záchranu sa vyzbieralo vyše 16 000 EUR. Pomáhali ostatné útulky, združenia, pomoc prichádzala aj od organizácií na záchranu zvierat spoza hraníc. Do celej situácie sa vložila aj televízia a reportáže boli vysielané na menších aj väčších kanáloch. Celá verejnosť bola upovedomená tým, čo sa deje v útulku vo Veľkom Mederi. A prichádzali ďalšie peniaze, ďalšie povzbudivé slová.

Dievčatá sa do toho pustili s obrovským nadšením keď videli, ako im celý národ drží palce a nedovolí, aby padli. Aby sa zničilo toľko vybudovaného dobra. Podarilo sa im nemožné. Dosiahnuť preloženie a oddelenie aukcie, keďže sa jednalo o dva oddelené pozemky. Nový termín aukcie bol stanovený na 2.7.2015 a ten deň sa nezadržateľne blížil. Keď tento deň nastal, všetci čakali ako to dopadne. Všetci držali palce a dočkali sa úžasnej správy. OZ Dog Azyl úspešne vydražil pozemok a stali sa hrdými majiteľmi útulku, do ktorého toľko investovali. Za mesiac aj niečo, čo zbierka bežala sa vyzbieralo niečo cez 50 000 EUR. Neskutočná suma od neskutočných ľudí. Je jasné, že suma v dražbe bola nižšia, ale nikto sa nemusí báť, žeby zvyšné peniaze boli zneužité. Použité budú na zveľadenie útulku, vybudovanie nových kotercov, kastrácie, očkovania, na všetko, čo zvieratká v útulku potrebujú. A možno aj iné útulky, nielen ten v Mederi.

To, čo dievčatá z útulku dosiahli, je úžasné. Spojili nekonečné množstvo ľudí v jeden celok. V tých, ktorí pomáhajú a bez ktorých by bol útulok minulosťou. Keď na začiatku napísali, že veria v existenciu dobrých ľudí a tí im pomôžu, iste si nemysleli, že to bude takéto. Slovensko, Česko, Rakúsko, Nemecko, Poľsko a snáď aj iné krajiny sú plné ľudí, ktorí sa nedokázali pozerať na to, ako by sa skončil sen o útulku, ktorí by nedopustili aby vyše 70 psích duší prišlo o domov, nebodaj o život. Spojili sa aby udržali tento sen pri živote. Príliš veľa neznámych ľudí, ktorí sa spojili pre správnu vec.

Dnes je útulok zachránený a v odvážnych rukách jeho zakladateľov už ako majiteľov priestorov, v ktorom sa nachádza. Na oslavu záchrany pozvali všetkých ktorí sa o jeho záchranu pričinili. A hoci nie všetci sa mohli oslavy zúčastniť, je jasné, že každý vnútri svojho srdca oslavoval v deň dražby. A to je dôležité. Dôležité je to, že všetci sme pomáhali. Že stále medzi nami žijú ľudia, ktorým nie je ľahostajné ako žijú túlavé zvieratá a či je o ne postarané.  Ja osobne, ako sestra predsedníčky OZ Dog Azyl sa chcem poďakovať všetkým, ktorí čo i len málom prispeli k záchrane tohto útulku, tým, ktorí verili, že sa to podarí. A ďakujem všetkým dobrovoľníkom, babám z útulku a svojej sestre, že to nevzdali, že stále bojujú za  práva a životy „nemých“.

 

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here