Home PRÍBEHY Starosta Sedlíc nechce vo svojej dedine koňa. Jeho dôvody sú absurdné

Starosta Sedlíc nechce vo svojej dedine koňa. Jeho dôvody sú absurdné

654
0

61-ročný Ondrej Jurko musel odísť do predčasného dôchodku, kvôli znižovaniu stavov v kameňolome, kde pracoval. Keďže je to pracovitý človek, rozhodol sa, že nebude celé dni tráviť doma a oddychovať. Kúpil si koňa, vybavil si živnosť a začal furmančiť. Všetko by to bolo skvelé, keby sa mu do cesty nepostavil sám starosta Sedlíc, dediny v ktorej žije.

„Kúpil som si za 1 160 eur ťažného koňa, reku, vybavím si živnostenský list a budem furmančiť. V celej doline od Bzenova cez Janov, Radatice, Ľubovec, Suchú Dolinu, Miklušovce až po Klenov je môj Pejko jediný kôň, a tak sa nám roboty núka vyše hlavy. Tu treba niekomu poorať roľu, urbárnikom stiahnuť z nedostupných lesov drevo, v dedine je veľa chalupárov, ich deti boli nadšené, keď som ich mohol povoziť na klasickom sedliackom voze. Lenže starosta ma zaskočil, že kôň po valale chodiť nemôže, lebo je ťažký a ničí cestu. Ibaže by som mu obul chrániče kopýt. Tak som sa ohradil, nech mi ukáže aspoň jedinú dieru, ktorá ostala po Pejkovom kopyte. Samozrejme, že neukázal, iba mi poslal akési fotografie bohviečoho a bohviekde nafotené. Aj nedávno ma volali na furmanské preteky, musel som ostať doma, lebo keď vyjdem na ulicu, zavolá na mňa policajtov. A tí len bezradne pokrčia ramenami, nevedia, čo robiť, žiadne škody na cestách nerobím.“ povedal Ondrej Jurko pre Život.sk.

Hoci starosta tvrdí, že kôň ničí cesty, v skutočnosti neexistujú žiadne dôkazy o spomínaných „dierach“, ktorý by boli spôsobené konskými kopytami. Starosta však trvá na svojom a zakazuje Ondrejovi chodiť s koňom po zrekonštruovaných cestách, ktoré už sú beztak trochu zničené kvôli častému prejazdu kamiónov.

Pán Ondrej v skutočnosti žiadny zákon neporušuje. Nie je nikde zakázané chodiť s koňom po cestách. Kôň by nesmel ťahať voz po dedinských cestách iba vtedy, ak by jeho pohonič nedosiahol vek 15 rokov. Taktiež sa kôň nesmie pohybovať po cestách bez pohoniča. Nič z toho však pán Ondrej neporušuje a teda nie je dôvod, aby mu starosta bránil chodiť s koňom pracovať. A predsa.

Starosta Sedlíc trvá na tom, aby pán Ondrej svojmu koňovi dával ochranu na kopytá alebo ho inak prepravoval po cestách. K tomuto názoru sa vyjadril aj šéf žrebčinca vo Veľkom Šariši Ján Demeter: „Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale ten boj proti Pejkovi je donebavolajúca absurdita. Na koňoch jazdia policajti v stovkách miest a v žiadnom im nedávajú chrániče. Viete prečo? Lebo chrániče kopýt sa používajú iba v prípade, keď treba chrániť pred zranením kopytá koníka a nie na ochranu asfaltu. Som starý koniar, väčší nezmysel som však ešte nepočul…“

Je teda otázne ako dopadne tento nezmyselný boj medzi starostom a pracovitým mužom, ktorý neurobil nič zlé. Pán Ondrej sa najviac obáva toho, že príde o svojho koňa ak starosta neustúpi. A ten síce nemá podporu v zákonoch, aj tak môže Ondrejovi veľmi znepríjemniť život polenami, ktoré mu hádže pod nohy.

ZDROJ: Život.sk

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here