Home ZDRAVIE Sterilizácia feny

Sterilizácia feny

192
0
Sterilizácia feny

Fenky pohlavne dospievajú vo veku od 6. mesiaca do 1. roka života. Vaječníky pod vplyvom folikuly stimulujúceho a luteinizačného hormónu adenohypofýzy začínajú v tomto veku vyvíjať a uvoľňovať pohlavné bunky – vajíčka. Objavuje sa prvá ruja u fenky. Fenka v tomto veku ešte nie je telesne dospelá, nemá dostatočne vyvinutú kostru, a preto by sa nemala pripúšťať počas prvej ruje. Prvú ruju si majiteľ ani nemusí všimnúť. Nemusia byť prítomné typické príznaky, môže však byť atraktívna pre psov, ktorí vycítia, že je fenka v ruji. Z hľadiska prevencie pred vznikom nádorových ochorení na mliečnej žľaze sa odporúča sterilizácia fenky tesne pred prvým háraním. Výskyt nádorových ochorení na mliečnej žľaze vo vyššom veku je takmer nulový.

Fenka máva ruju spravidla 1 – 2x do roka, ktorá sa pravidelne opakuje od dosiahnutia pohlavnej dospelosti až do staroby. Vlastná ruja trvá približne 2-3 týždne a je sprevádzaná zmenami na pohlavných orgánoch a zmenou správania sa fenky. Zo začiatku fenka psa odmieta. Pokiaľ sa majiteľ rozhodne fenku využívať v chove, ideálny čas na pripustenie je medzi 9. a 13. dňom od objavenia sa krvavého výtoku a prvých príznakov ruje. Keď fenka nie je vhodná do chovu a majitelia nechcú šteniatka, je lepšie dať fenku vykastrovať.

Pri odstránení iba vaječníkov, ktoré produkujú vajíčka a pohlavné hormóny sa jedná o ovarioektómiu. Ovariohysterektómia predstavuje odstránenie vaječníkov, vajcovodov a aj maternice.

Sterilizácia feny – áno či nie

Sterilizácia feny prináša mnoho zdravotných a iných benefitov. Majiteľ sa nemusí obávať nechceného nakrytia a šteniatok po zvyšok života fenky. Nedochádza k znečisťovaniu domáceho prostredia krvou počas hárania. Fenka nemá dôvod utekať z domu za psami. Zo zdravotných výhod predstavuje sterilizácia prevenciu pred vznikom nádorov na mliečnej žľaze, vaječníkoch alebo maternici. Predchádza sa výskytom cýst na vaječníkoch, falošnej gravidite feniek, zápalom na pohlavných orgánoch a predovšetkým pyometre (hnisavý zápal maternice). Čím skôr sa sterilizácia vykoná, tým menšie je riziko vzniku nádorov na mliečnej žľaze. Ideálne je tesne pred prvou rujou alebo medzi 1. a 2. háraním.

Laparoskopická sterilizácia fenky

V súčasnosti už veterinárna medicína na Slovensku disponuje mnohými modernými zariadeniami a prístrojmi, ktoré umožňujú presnejšiu diagnostiku, účinnejšie liečenie a pomoc pri chirurgických zákrokoch. Laparoskopická sterilizácia predstavuje neinvazívne odstránenie vaječníkov alebo aj maternice cez malé ranky pomocou špeciálnych nástrojov s kamerou. Pri tomto spôsobe sa neotvára celá brušná dutina, nedochádza ku krvácaniu. Rany sa rýchlejšie hoja a sučka je menej traumatizovaná. Je potrebné však, aby túto operáciu vykonával iba skúsený veterinár.

Komplikácie po sterilizácii fenky

Tak ako aj po iných operáciách, aj po sterilizácii fenky sa môžu objaviť niektoré komplikácie. Ranka môže byť pár dní po operácii opuchnutá a vytekať z nej ranový sekrét. To je však v poriadku. Nemala by veľmi krvácať alebo zapáchať. V dôsledku infekcie sa môže rana zapáliť. Je dôležité, aby fenka do vybratía stehov mala plastový golier stále na krku. Ranu si nesmie lízať, pretože by si mohla zaniesť infekciu do rany alebo vytiahnuť stehy. Niekoľko hodín po operácii môže byť fenka ešte ospalá a je potrebné jej zabezpečiť kľudový režim. Majiteľ ranu aspoň dvakrát denne skontroluje, vydezinfikuje, ak je to potrebné dá fenke antibiotiká a lieky proti bolesti. Väčšina feniek znáša pooperačné obdobie bez problémov.

Z dlhodobého hľadiska sa môže približne u 20 % feniek vyskytnúť inkontinencia. Únik moču sa prejaví vo väčšine prípadov do 3 rokov od kastrácie fenky. Množstvo veterinárnych prípravkov dokáže spoľahlivo riešiť aj tento problém. Ďalším možným neželaným efektom sterilizácie na nadmerné priberanie fenky. Na zabránenie vzniku obezity je dôležité zabezpečiť fenke dostatok pohybu a upraviť kŕmnu dávku.

Sterilizácia fenky – zmena povahy

Pri sterilizácii fenky pred prvým alebo druhým háraním si majiteľ nemusí všimnúť žiadne zmeny v správaní. Staršie fenky môžu byť pokojnejšie, naviazanejšie na majiteľa, nebudú sa túlať v čase ruje. Počas ruje, keď sú pod vplyvom hormónov môžu byť fenky nepokojné a útočiť na iných psov alebo fenky. Po sterilizácii tento dôvod útokov sa vylúči. Zmena povahy alebo správania sa neprejaví zo dňa na deň, ale až po určitom čase. Taktiež sa nemusí prejaviť u všetkých feniek, ale je to skôr individuálne.

Sterilizácia fenky skúsenosti

Sterilizácia feniek poskytuje mnoho výhod. Okrem tých zdravotných sa zamedzí neželanému rozmnožovaniu psov. Útulky sú v súčasnosti plné nechcených šteniatok, ale aj dospelých psíkov. Ďalším rozmnožovaním a produkciou šteniat sa tento problém len zväčšuje. Nie vždy sa dá fenka pred nakrytím uchrániť, a tak je jediným 100 percentným riešením sterilizácia.

Komentáre

komentárov