Home PLEMENÁ Týchto 16 psích plemien žije najdlhšie

Týchto 16 psích plemien žije najdlhšie

0
Týchto 16 psích plemien žije najdlhšie

Všetci chceme, aby naši štvornohí miláčikovia žili dlhý a zdravý život po našom boku. Dnes, kedy choroby číhajú na každom kroku, to už nie je také jednoduché. Avšak existuje viacero plemien, ktoré žijú dlho. Vo všeobecnosti platí, že väčšie plemená nemajú taký dlhý život ako tie menšie. Tu je zoznam najdlhšie žijúcich psích plemien:

1. Čivava

Je jedno z najmenších psích plemien na svete. Pochádza z Mexika, kde bola primárne vyšľachtená ako rodinná spoločníčka. Ide o jedno z najdlhšie žijúcich plemien v USA, ktorého priemerná dĺžka života sa pohybuje v rozpätí od 12 do 20 rokov.

2. Rat teriér

Je psia rasa pôvodne šľachtená pre farmy a na lov drobných hlodavcov okolo pozemkov. Rat teriéry so svojou dĺžkou života nezaostávajú za čivavou, ide o rozpätie rokov od 15 do 18.

3. Pudel

Toto plemeno existuje v štyroch rôznych veľkostiach: toy, trpasličí, stredný a veľký. Pôvodne sa využívalo ako lovecký vodný pes pri love kačiek. Dnes je z pudla hlavne skvelý spoločník vhodný na športy. Tieto nesmierne inteligentné psy sa dožívajú v priemere 14 až 18 rokov.

pudel-vek-14-18

4. Lagotto Romagnolo

Je stredne veľké talianske plemeno, ktoré bolo pôvodne vyšľachtené ako vodný lovecký pes. Dnes sa tento energický pes používa na lov. Jeho priemerná dĺžka života sa pohybuje v priemere medzi 15 až 17 rokmi.

5. Jazvečík

Toto nízke psie plemeno, sa kedysi používalo na lov. Výhodou jeho malého vzrastu bolo, že sa ľahko dostal do brlohov a nôr. V USA sa takisto využíval na lov na prériách. V súčasnosti bolo vyšľachtené ešte jedno plemeno jazvečíka, ktorá je vzrastovo ešte menšie. Doba života oboch sa pohybuje okolo 14 až 17 rokov.

6. Manchesterský teriér

Toto plemeno bolo vyšľachtené v Anglicku ako lovecký pes. Manchesterský teriér je jedno z najstarších teriérov a dĺžka ich života sa pohybuje v priemere od 14 do 16 rokov.

7. Kólia

Zastúpené sú tu oba druhy kólie aj krátkosrstá, aj dlhosrstá. Ide o ovčiarskeho psa, ktorý sa dožíva vysokého veku. Tieto psy sú milujúce, lojálne a inteligentné. Sú veľmi dobrí spoločníci a takisto aj pracovníci. Dožívajú sa v priemere okolo 14 až 16 rokov.

8. Coton de Tulear / Bavlnka

Je malý spoločenský psík, ktorý svoje meno dostal podľa vzhľadu srsti. Tieto psíky sú hravé a láskavé, veľmi radi trávia čas v rodinnom kruhu. Ich priemerná dĺžka života sa pohybuje medzi 14 až 16 rokmi.

9. Boykin španiel

Psie plemeno vyšľachtené v Južnej Karolíne v USA predovšetkým na lov moriakov a kačíc. Okrem toho sú to nielen výborní spoločníci, ale aj aktívni a inteligentní pracovní psi. V priemere sa dožívajú 14 až 16 rokov.

10. Borderská kólia

Toto psie plemeno je jedným z najvšestrannejších pracovných plemien vyšľachtených pôvodne na stráženie a pasenie. V súčasnosti sa stále pri tejto práci využíva. Okrem toho sú veľmi poslušné a inteligentné. V priemere sa dožívajú okolo 13 až 16 rokov.

11. Yorkshirský teriér

Je jedno z najmenších psích plemien na svete. Pôvodne sa využíval ako lovecký pes na malé hlodavce. V súčasnosti je to jeden z najobľúbenejších psov. Je veľmi dobrý rodinný spoločník, je aktívny a inteligentný. Jeho priemerná dĺžka života sa pohybuje od 13 do 16 rokov.

12. Lakelandský teriér

Je malý anglický teriér vyšľachtený na hon na líšky v súčasnosti stále používaný. Hoci je menej známy,  ide o psa s vynikajúcou povahou, pomerne aktívneho a pracovitého. Priemerná dĺžka života je 12 až 16 rokov.

13. Nemecký trpasličí špic

Je veľmi aktívny, hravý a spoločenský psík, ktorý rád trávi čas s majiteľom. V súčasnosti je obľúbený. V priemere sa dožíva 12 až 16 rokov.

14.   Westhighlandský biely teriér

Nazývaný tiež Westík alebo škótsky teriér, je známy pre svoju bielu srsť. Ide o aktívneho loveckého psa, ktorý nie je vhodný k rodinám s deťmi. Jeho priemerná dĺžka života dosahuje 12 až 16 rokov.

15. Shih Tzu

Je čínsky spoločenský psík, ktorý je známy svojim temperamentom, ale aj milujúcou osobnosťou. Je veľmi inteligentný a hravý, má skvelú povahu a je vhodný do rodín s deťmi. Žije v priemere okolo 10 až 16 rokov.

16. Austrálsky dobytkársky pes

Je psie plemeno stredného vzrastu, ktorý sa stará o pasenie dobytka. Ide o veľmi húževnatého a inteligentného psa. V súčasnosti sa vďaka svojej povahe využíva stále v hospodárstve. Vzhľadom k náročnosti chovu a potrebe pohybu sa neodporúča pre chovateľov – začiatočníkov. Tento pes sa dožíva v priemere od 13 do 15 rokov.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here