Home VÝCVIK Úspešné privolanie je základ výcviku – Ako na to ?

Úspešné privolanie je základ výcviku – Ako na to ?

23054
0

Najdôležitejším cvikom pri výchove a výcviku psa je privolanie. Bez zvládnutého privolania je pes neovládateľný a nie je možné ho ďalej usmerniť.

Čo je základom úspešného privolania?

Základom úspešného privolania je zvolenie vhodnej motivácie. Pes si k psovodovi chodí po odmenu, ktorá zabezpečí, že sa bude vracať s radosťou a za každých okolností. Odmenu si psovod musí zvoliť takú, ktorá psa dostatočne motivuje. Pre hravých psov či aportérov je vhodnou odmenou loptička či iná obľúbená hračka. Pre gurmánov pamlsok a tým skromnejším postačí ku šťastiu obrovská pochvala a pozornosť psovoda.

Ako na to?

Pri nácviku privolania je veľmi dobrou pomôckou stopovacie vodítko, tzv. stopovačka. Ide o vodítko s ideálnou dĺžkou 10 metrov, sú však dostupné rôzne dĺžky. Pri používaní stopovačky má pes pocit voľnosti no psovod ho viete ovládať na diaľku, korigovať jeho správanie a určovať mu pravidlá. Stopovačka poslúži až do doby, kým pes nebude spoľahlivo chodiť na privolanie aj pri rušivých elementoch ako sú ľudia, psy alebo iné zvieratá. Dôležité je zvoliť si jeden povel (napríklad ku mne) a ten vyslovovať zrozumiteľne pri každom jednom privolaní. Pre psa je mätúce, pokiaľ je raz privolávaný na povel “ku mne”, inokedy na “poď sem” či iné obdobné variácie. Tón vysloveného povelu musí byť priateľský, no nie podliezavý.

Pri výcviku psa je nutné vhodné načasovanie. Je to najmä kvôli reflexnému oblúku, ktorého dĺžka sa líši v závislosti od veľkosti psa (čím väčší pes, tým je doba medzi vydaním a vykonaním povelu dlhšia).

Reflexný oblúk je niečo ako dlhé vedenie. Je to doba, od momentu kedy vydáte povel, ten sa dostane cez sluchový orgán do mozgu psa, kde sa spracuje a následne je vydaný impulz pohybovému aparátu a povel je následne vykonaný.

Nácvik privolania vyzerá nasledovne

Pes je pripnutý na stopovačke. Psovod ho potrebuje privolať, vydá povel “ku mne” a počká kým prebehne reflexný oblúk (u malých plemien 0,5 sekundy – čivava, 1 – 1,5 sekundy – nemecký ovčiak, 3 sekundy – molossoidné plemená). Mechanicky plynulým ťahom bez vycukávania si k sebe pritiahne psa na stopovačke (môže pri tom pár krokov cúvnuť – psovi bude zrozumiteľnejšie, čo od neho psovod chce) a nasleduje obrovská pochvala a odmena. V momente, keď pes privolanie na známom, pokojnejšom mieste zvláda, je vhodné zvýšiť obtiažnosť  a pridať rušivé faktory (ľudia, iný pes, nové prostredie). Čím je vyššia obtiažnosť, tým zaujímavejšia musí byť pre psa odmena. Pokiaľ psovod vyžaduje od psa predsadnutie, automaticky bez povelu psa naviguje buď pamlskom, alebo mu zatlačí zadok nadol. Pokiaľ sa psovod so psom nechystá na skúšky poslušnosti, je však predsadnutie zbytočné.

Veľmi účinné je pri nácvikoch nových povelov používať kliker. Ide o malú krabičku v ruke psovoda, ktorá po zatlačení vydá klikavý zvuk. Pokiaľ psa na začiatku “naklikáme” (klik – za ním pamlsok – opakujeme niekoľko krát), stane sa kliknutie označením správne vykonaného povelu a pes automaticky očakáva odmenu. Kliker sa používa aj pri výcviku divých zvierat, urýchľuje proces učenia a zvyšuje presnosť psa pri vykonaní povelu.

Pochvala neznamená koniec cviku

Treba mať na pamäti, že každý povel vydaný psovi platí až do doby, kým ho nezrušíme novým povelom. V žiadnom prípade nesmieme psa naučiť, že pochvala automaticky znamená koniec povelu. Je dobré si psa po privolaní chvíľu podržať pri sebe a až potom povel zrušiť povelom (napr. voľno). Tento prvok je vhodné pridružiť k výcviku v čase, keď už pes začína chodiť na privolanie sám bez “našepkávania” psovoda, no zbytočne čas nenaťahovať, aby sme privolanie psovi neznechutili.

Každý majiteľ psa by mal mať na pamäti, že zbytočný nátlak, krik a šikana do zdravého vzťahu so psom nepatria a platí to aj pri výcviku. Oveľa efektívnejší je pomalý postup so spoľahlivými výsledkami, ako pes ktorý je cvičený narýchlo a neposlúchne v dôležitom okamihu.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here