Úvod TIPY A RADY V klietke alebo nie? Krátky pohľad na tento večný problém

V klietke alebo nie? Krátky pohľad na tento večný problém

3359
0

Aký postoj majú majitelia svojich štvrnohých miláčikov ku klietkam? Niektorí ju považujú za veľmi bezpečnú, iní zas za akési miniväzenie pre zvieratá. Jedni ju berú ako nutné zlo a ostatní sú zas zásadne proti. Zdá sa, že sa psíčkari rozdelili na dva tábory, čo sa týka názorov na psie klietky. 

Pozrime sa na túto problematiku bližšie:

Niečo zo psej histórie

V čase, kedy ešte žili psy vo svorkách vo voľne žijúcej prírode, spávali v brlohoch. Typické miesta pre nich boli tmavé jaskyne, malé tienisté kúty či diery v stromoch. Preto sa aj v súčasnosti psy dávajú prednosť tmavším miestam, kde sa môžu schúliť a cítia sa bezpečne.

Výber klietky

Nájsť brlôžtek, ktorý sa bude psíkovi páčiť nie je až také jednoduché. Ak viete, že váš miláčik ešte porastie, je potrebné brať to do úvahy. Väčšie plemená potrebujú oveľa viac miesta ako tie drobnejšie. Je veľmi dôležité, aby mal pes dostatok miesta, takisto aj na dotvorenie atmosféry brloha – deku a pod.

Základný tréning

Klietka by nikdy nemala byť používaná za trest. Pes si v spojitosti s ňou vytvorí negatívne asociácie a nebude sa tam cítiť dobre, bude vystresovaný a môže mať pocit nebezpečenstva. Ak chcete, aby sa váš psík cítil v klietke pohodlne, je potrebné ju zútulniť, napr. jeho obľúbenými hračkami, dekou či maškrtami. Rovnako je dôležitá sloboda, teda voľný pohyb von a dnu. V prvej „zoznamovacej fáze“ by tam teda nemal byť zamknutý.

Tiež musíte mať na zreteli, že každý pes je iný. Jeden môže svoju klietku milovať od začiatku, druhý si ju zas obľúbi až časom a niektorý možno vôbec. Malý tréning nezaškodí. Preto treba sledovať psíka ako reaguje a správnym spôsobom ho s klietkou oboznámiť. 

Nie celý deň

Je dôležité si uvedomiť, že zatvoriť psa do klietky na celý deň nie je vhodné. Každý psík sa potrebuje počas dňa trochu prebehnúť a vyblázniť. Klietka by mala slúžiť ako bezpečné miesto pre psíka, napríklad, keď majiteľ odíde na pár hodín z domu a chce mať istotu, že jeho nezbedník nič nevyvedie a nenarobí tak škody na majetku a hlavne – neublíži sám sebe. 

Najprv prechádzka, potom klietka

Ak viete, že sa chystáte odísť z domu a psíka na ten čas dať do klietky, mali by ste s ním najprv zájsť na dlhú prechádzku. Psík by si mal vybiť energiu skôr, než niekoľko hodín preleží v klietky, aby bol vyčerpaný a oddychoval. Ak by bol plný energie, mohol by sa začať nudiť a neželane sa správať, napr. ničiť klietku alebo štekať.

Verte inštinktu

Môže sa stať, že aj po tréningu si váš miláčik na svoj nový domov nezvykne a odmietne ho. Psy sú rovnaké ako ľudia, buď si ju zamilujú alebo to jednoducho nejde. V tomto prípade musíte veriť inštinktu vášho psíka. Ten presne vie z akého dôvodu má z klietky panický strach a v tomto prípade je nutné zvážiť iné alternatívy.

Koniec koncov, určite chcete vidieť vášho miláčika spokojného.  

Komentáre

komentárov