Home TIPY A RADY 8 aktivít, ktorými svojho psa zabavíte aj vo vnútri

8 aktivít, ktorými svojho psa zabavíte aj vo vnútri

1672
0
vnútorné aktivity

Pre psa nie je nič lepšie, ako poriadna prechádzka či šantenie vonku. Niekedy sa však môže stať, že von jednoducho neviete ísť. Či už je to preto, že ste ochoreli, vonku sú pekelné horúčavy alebo vás zasypalo snehom. Psa však treba nejako zabaviť a dopriať mu vybitie energie. Na to sa môžu výborne hodiť tieto vnútorné aktivity. Inšpirujte sa niektorými z týchto zábavných činností, ktorým sa môžete so svojim chlpáčov venovať aj vo vnútri.

1 – Bežiaci pás

vnútorné aktivity - bežiaci pás

Niektoré psy potrebujú viac, ako len nenáročnú prechádzku, aby boli spokojné. Trénerka psov Melissa Heeter hovorí, že bežiaci pás zabezpečí psovi vynikajúce kardio cvičenie. A nie len to. Keďže ste vo vnútri, eliminujú sa rušivé podnety, máte úplnú kontrolu nad situáciou a máte aktívnu činnosť pre psa, ktorý by inak z nudy mohol mať deštruktívne správanie. Bežiaci pás je preto výborné riešenie pre prípad, že neviete ísť vybehať psa von do prírody.

Existujú bežiace pásy pre psy, ktoré si pes poháňa sám a ovláda tak rýchlosť, akou beží a aj to, kedy sa zastaví. Ak máte doma svoj elektrický bežiaci pás, môžete psíka naučiť behať aj na ňom. Treba však zobrať do úvahy veľkosť psa a pásu, nastaviť primeranú rýchlosť a dať psovi možnosť bezpečne zísť z pásu dolu.

2 – Aportovanie

vnútorné aktivity - aportovanie

Aportovanie je klasická aktivita, ktorej sa venuje mnoho psíčkarov so svojimi psami. Keď sa však nedá ísť von, mini aportovanie si viete užiť aj vo vnútri. Najmä ak máte v byte či dome dlhšiu chodbu, po ktorej vie psík ponaháňať loptičku. Aportovanie vo vnútri si môžete spestriť pridaním prekážok, napr. vankúšov, ktoré musí psík preskakovať pri utekaní za aportom.

3 – Prekážková dráha

Vo vnútri si môžete spraviť aj vlastné agility ak viete, že by to vášho psíka bavilo. Napríklad, z fliaš si spravíte slalom, zo stoličiek a rukoväte metly/mopu prekážku na preskočenie, atď.  Alebo si môžete v niektorom chovateľskom eshope zakúpiť interiérové pomôcky na agility.

4 – Schovávačka

vnútorné aktivity - schovávačka

Schovávačku si môžete spolu užiť celá rodina. Okrem skvelej zábavy má táto hra pridanú hodnotu aj v tom, že si so psíkom precvičíte privolanie. Všetci zúčastnení by si mali vziať maškrty a skryť sa na rôzne miesta v dome. Psík bude zatiaľ na povel „zostaň“ čakať v jednej miestnosti. Postupne ho potom môžu jednotliví členovia rodiny zavolať a on ich pobeží hľadať. Pes bude mať radosť, že vás našiel a ešte k tomu dostane aj chutnú odmenu.

5 – Trénovanie povelov

Majitelia psov sa nie raz odvolávajú na to, že ich pes neovláda povely, pretože na tréning nemajú čas. Keď sa však stane, že deň-dva-tri sa z domu moc nedostanete, môžete tento čas využiť práve na učenie povelov. Aj keď váš psík už nejaké povely ovláda, stále je fajn si ich zopakovať a naučiť ho aj nejaké nové. Trénovanie povelov je skvelý spôsob ako zapracovať na sústredenosti psa, mentálne ho stimulovať a posilniť si puto medzi vami.  

6 – Nosework

vnútorné aktivity - nosework

Nosework patrí medzi populárne psie športy. Podstatou tejto aktivity je, aby pes pomocou čuchu našiel hľadaný predmet. Existujú rôzne možnosti, ako nosework robiť, akú úroveň obtiažnosti nastaviť, atď. Na domácu zábavu však stačí, ak po dome ukryjete psíkove obľúbené maškrty. Pár si ich vezmite do ruky a dajte mu ich ovoňať. Potom ho povzbudzujte, aby hľadal ukryté maškrty. Na začiatok zvoľte niečo jednoduché. Napríklad vezmite zopár menších krabíc a do jednej ukryte maškrty. Potom psa naveďte, aby hľadal medzi krabicami. Akonáhle nájde odmenu, pochváľte ho. Postupne, ako sa mu bude dariť môžete obtiažnosť zvyšovať a skrývať dobroty aj na ťažšie prístupné miesta.

7 – Puzzle hračky

Na trhu nájdete rôzne puzzle hračky pre psy. Veľké, malé, guľaté i hranaté. Niektoré sú stacionárne a psík pri nich musí viac premýšľať. Iné ho zamestnajú aj fyzicky. Napríklad loptička, ktorú naplníte maškrtami. Váš chlpáč ju bude naháňať, poskakovať okolo nej, ale najmä sa bude snažiť dostať z nej všetky dobroty.

8 – Masáž

Medzi vnútorné aktivity môžeme zarátať aj masáž. Síce to nie je činnosť, pri ktorej by sa pes vyšantil, no môže mu pomôcť relaxovať. Je nie len príjemná, ale aj veľmi prospešná pre zdravie, flexibilitu a cirkuláciu krvi. Pomáha zlepšiť okysličenie krvi, uľaviť od bolesti a napätia svalov, zmierňuje úzkosť a môže pomôcť pri posilnení imunity. Takúto masáž môžete svojmu psovi dopriať napríklad po niektorej z vyššie uvedených aktivít.

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov