Home PRÍBEHY Záchranársky psík, ktorý pomáhal pri páde Dvojičiek oslávil 16. narodeniny

Záchranársky psík, ktorý pomáhal pri páde Dvojičiek oslávil 16. narodeniny

670
0

11. september si pamätá snáď každý. Keď sa pred 14-timi rokmi zrútili Dvojičky na Manhattane, ľuďom pomáhali nielen záchranári, ale aj ich psy. Psy prehľadávali trosky dni a noci a čuchom sa v nich snažili nájsť živých. Jedným z nich bola aj fenka zlatého retrívera, Bretagne, ktorá tohto roku oslávila svoje 16. narodeniny.  

Bretagne je v súčasnosti posledný žijúci záchranársky psík, ktorý pomáhal pri tejto katastrofe. Na počesť jej 16. narodením bola pozvaná do New Yorku. Jej majiteľka a psovodka Denise Corliss ju privítala na letisku LaGuardia v New Yorku. Bretagne dostala aj darčeky a narodeninovú tortu. Corliss si dodnes spomína na to, keď boli spoločne poslané z Task Force Texas na pomoc záchranárom. Táto misia bola pre Bretagne úplne prvá. Hoci sa Corliss sprvu obávala, keď zbadala oči svojho psíka, vedela, že to zvládnu. Nebolo ľahké prehľadať také množstvo trosiek. Po niekoľkých dňoch tvrdej práce si Croliss uvedomila, že Bretagne je ozaj úžasný pes. „Bola som vďačná za svojho psieho parťáka, veľmi mi v tých chvíľach pomohla.“ spomína Corliss.

Cindy Otto, zverolekárka, ktorá sa v tom čase starala o viac ako 100 psov pracujúcich v epicentre, dodala: „Videla som sediacich hasičov s úplne kamennou tvárou a zničených, no len čo zazreli psíka, usmiali sa. Psy boli akýmisi nositeľmi nádeje, hoci to bolo len na chvíľku.“

Corliss si zaobstarala Bretagne v roku 1999 a následne sa rozhodla, že sa zúčastní výcviku pre pátracie a záchranné psy. Po výcviku boli priradené k Texas Task Force 1 a takisto boli uvedené aj na zozname záchranárov v prípade národného nebezpečenstva. Týždeň po 11. septembri boli spoločne vyslané do New Yorku, kde neúnavne pomáhali zachraňovať ľudí. Častokrát im na spánok museli stačiť len 4 hodiny. Následne sa vrátili domov a od toho času boli pravidelne povolávané k záchranárskym akciám – hurikán Katrina, hurikán Rita a hurikán Ivan.

Bretagne má dnes viac ako 100 ľudských rokov, ale zo svojho “zamestnania“ odišla len pred šiestimi mesiacmi. Avšak ako terapeutický pes navštevuje základné školy dodnes. Počas svojej cesty do New Yorku jazdila vo vintage taxíku a limuzíne, navštívila Times Square, kde jej meno svietilo na jednom z bilboardov. Ako poďakovanie dostala aj dlažobnú kocku v 9/11 Memorial. A aby toho nebolo málo, Hotel 1 venoval 1000 dolárov Texas Task Force 1 na vzdelávanie psov ako je Bretagne. Pozrite sa, ako oslávila Bretagne svoje narodeniny: 

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here