Home ZDRAVIE Záchvaty u psa: 5 vecí, ktoré by ste o nich mali vedieť

Záchvaty u psa: 5 vecí, ktoré by ste o nich mali vedieť

368
0
Záchvaty u psa

Sledovať, ako váš pes trpí záchvatom, môže byť desivý zážitok.  Avšak, čo to presne záchvat v skutočnosti je? Na čo sa treba sústrediť, ak už tomuto stavu musí váš štvornohý kamarát čeliť? Existuje nejaká liečba? A čo by ste mali robiť, ak má psík opakovaný záchvat alebo ich je dokonca viacero?

Ako uvádza The Spruce: „Záchvat je náhla epizóda abnormálnej aktivity mozgu, ktorej súčasťou často býva aj strata kontroly nad telom. Záchvaty môžu mať podobu celotelových kŕčov alebo aj malých, lokálnych. Existujú rôzne typy záchvatov u psov, rovnako, ako aj množstvo možných dôvodov pre ich výskyt.“   Prostredníctvom tohto článku vám prinášame niekoľko informácií, ktoré by ste mali o záchvatoch vedieť.

#1 – Záchvaty nebolia

Pozorovanie záchvatu je hrozivé. Vo chvíli, keď vidíte, ako svalmi vášho psíka prechádzajú kŕče, myslíte iba na to, ako veľmi ho to musí bolieť. Dobrou správou je, že počas záchvatu sa pes nachádza v stave zmeneného vedomia a netuší, čo sa s ním deje. Nepociťuje bolesť, pretože nie je pri skutočnom vedomí. Keď je po všetkom, psy sa zvyknú zobudiť omámené, zmätené a pravdepodobne aj trošku neisté, avšak zvyčajne bez akýchkoľvek bolestivých následkov. Jediná vec, ktorá môže spôsobiť bolesť je, že sa váš psík počas záchvatu udrie, napríklad nárazom o nábytok. Preto keď vidíte, že na psa prichádza tento nepríjemný stav, mali by ste sa snažiť vyčistiť priestor okolo neho, aby ste predišli potenciálnemu riziku poranenia.

#2 – Záchvaty majú množstvo rozličných príčin

Po tom, ako si váš psík prejde prvým záchvatom, ho určite budete chcieť okamžite zobrať k zverolekárovi. Čo najskôr sa budete snažiť odhaliť dôvod jeho stavu. Podľa The Spruce existuje niekoľko veľmi bežných príčin, ktoré spôsobujú záchvaty:

  • štrukturálna alebo vývojová abnormalita
  • reakcia na jedovatú látku alebo alergén
  • systémová porucha, ako napríklad problém s pečeňou či ochorenie štítnej žľazy
  • bakteriálna alebo vírusová infekcia
  • tumor na mozgu (malígny či benígny)
  • idiopatická epilepsia

Ako si určite viete predstaviť, rôzne typy záchvatov si vyžadujú odlišné prístupy k liečbe. U psa, ktorý bol otrávený, bude potrebný iný druh starostlivosti ako u ďalšieho, ktorý napríklad môže trpieť epilepsiou, alebo mu bol zistený tumor na mozgu.

#3 – Existujú rôzne druhy záchvatov

Bežné záchvaty sú akýmsi psím ekvivalentom veľkého záchvatu u človeka. Tento typ postihuje celé telo, ktoré sa stáva strnulým, pohyby sa menia na kŕčovité. Niektoré psy strácajú kontrolu nad svojím močovým mechúrom či črevami, iné zvyknú kňučať alebo vydávať iné zvuky. Tento typ záchvatov patrí k tým najbežnejším u psov.

Ohniskové záchvaty, známe tiež aj ako čiastočné záchvaty, postihujú iba jednu časť mozgu a tela. Tento typ záchvatov je miernejší ako tie v prvej skupine. Ich súčasťou môžu byť zášklby tváre, mdloby alebo príchod obdobia, počas ktorého sa psík môže javiť ako dezorientovaný.

Skupinové záchvaty sa týkajú psov, ktoré čelia viac ako jednému záchvatu v priebehu 24 hodín a zároveň sú vo veľmi vážnom stave. Každý pes, ktorý trpí tromi a viacerými záchvatmi v rámci jedného dňa, by mal byť ihneď vyšetrený zverolekárom.

Status epilepticus u psov predstavuje veľmi dlhý alebo opakovaný záchvat. V tomto prípade ide o núdzovú situáciu. Každý pes, ktorý má záchvat trvajúci dlhšie ako päť minút, musí byť okamžite zobraný k veterinárovi, nakoľko môže trpieť hypertermiou (prehriatím) alebo dokonca poškodením mozgu. V takýchto prípadoch je zvyčajne vyžadovaná hospitalizácia s infúziami, aby bolo možné dostať záchvaty pod kontrolu.

Idiopatická epilepsia u psov je ochorenie zahŕňajúce opakujúce sa záchvaty, pri ktorých príčina nie je známa. Môžu byť vykonané testy ako MRI či CT skenovanie, ktorých úlohou je vylúčiť iné príčiny záchvatov. Test na samotnú epilepsiu však neexistuje. Táto choroba sa zvyčajne vyskytuje u psov vo veku 1 až 5 rokov. Väčšina z nich pritom reaguje veľmi dobre na lieky, avšak musia ich užívať celý život. Zastavením liečby totiž môže dôjsť k život ohrozujúcim záchvatom.

#4 – Poznáme 3 fázy záchvatu

Prvá fáza – Niektoré psy (no nie všetky) môžu prejavovať v minútach pred záchvatom určité príznaky. Medzi ne patria napríklad pocity úzkosti alebo nervozity, sprevádzané kňučaním či dychčaním. Ak váš pes trpí podobnými stavmi, mali by ste využiť príležitosť a zobrať ho ešte pred príchodom skutočného záchvatu na bezpečné miesto, vzdialené od tvrdej podlahy alebo nábytku.

Druhá fáza – Fáza samotného záchvatu.

Tretia fáza – Niekoľko minút až hodín po záchvate môže trvať tretia fáza. Tú zvykne sprevádzať apatia, dezorientácia či dokonca slepota. Nejde o súčasť záchvatu ako takého. Pes znovu postupne nadobúda plné vedomie a začína normálne fungovať.

#5 – Váš pes neprehltne svoj jazyk

Existuje stará povera, že osoba, ktorá má záchvat, môže prehltnúť svoj jazyk a udusiť sa. Nie je to však pravda – neplatí to v prípade človeka a ani u psov.  Je pravda, že váš miláčik si môže zahryznúť do jazyka počas záchvatu. Nikdy by ste sa však nemali snažiť vstupovať do jeho papule. Kým má psík záchvat, môže vás totiž veľmi jednoducho pohryznúť. To najlepšie, čo môžete urobiť v takejto situácii, je vyčistiť priestor okolo vášho psa a nechať ho osamote počas trvania záchvatu. Nezabúdajte však, že záchvat trvajúci viac ako 5 minút už predstavuje núdzovú situáciu.

Prečítajte si tiež článok: Ako pomôcť vášmu psovi prekonať záchvat

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov