Home TIPY A RADY Psíčkarský starter pack: Tieto psie potreby potrebuje každý začiatočník

Psíčkarský starter pack: Tieto psie potreby potrebuje každý začiatočník

561
0
Psie potreby

Ak ste sa rozhodli pre kúpu šteniatka, alebo máte dobré srdce a chcete pomôcť psíkovi z útulku adopciou a neviete, čo všetko taký pes k životu potrebuje, tento článok vám v tom pomôže. Mať psíka neznamená mať len starosti, ale tento štvornohý kamarát vám prinesie veľa zážitkov, šibalstiev, kamaráta, ktorému môžete povedať všetko čo vás trápi a nikomu to nepovie. Nie na darmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka. K jeho chovu ale budete potrebovať určité psie potreby a pomôcky, aby jeho život bol u vás pohodlný.

Predtým, ako začnete kupovať bezcieľne psie potreby, malo by vám byť jasné aké plemeno psíka chcete, ako veľký bude v dospelosti, či ho chcete chovať v byte alebo na dvore a zistiť čo najviac informácií o danom plemene a jeho špecifických požiadavkách na chov.

1. Pelech alebo búda

Psík potrebuje pohodlné miesto na odpočinok. Pokiaľ ide o väčšieho psa s dlhou srsťou alebo bol psík zvyknutý na pobyt vonku, je vhodnejšia preňho búda. Ak sa psík chová v byte alebo v interiéry domu, je lepšie zvoliť pelech. Či už búda alebo pelech, obe by mali byť dostatočné veľké a vychádzať z telesných rozmerov psa v dospelosti. Radšej kúpiť väčšie miesto na spanie ako malé. Veľmi dôležité je aj umiestnenie búdy alebo pelechu. Mal by sa nachádzať v mieste bez prievanu, v kľudnej časti bytu alebo záhrady. Na mieste, kde ho netreba obchádzať, ale psík vidí na svojho pána. Búda by mala byť tiež vystlaná mäkkým matracom, ktorý netlačí na kĺby a v zime udržuje teplo.

2. Misky na vodu a krmivo

Psík nežije len zo vzduchu. Pre svoj život potrebuje kvalitnú stravu a čistú vodu. Veľké plemena majú sklon k torzii žalúdka a je pre nich vhodnejšie umiestniť misky vo výške hrudníka. Inak je výber misiek na majiteľovi. Mali by byť ale dostatočne veľké pre konkrétneho psíka.

3. Krmivo

Väčšina chovateľských staníc spolu so šteniatkom dáva novým majiteľom aj balík krmiva, na ktoré je šteňa zvyknuté. Nové prostredie je pre psíka stresujúce a aj zmena krmiva by mu mohla spôsobiť tráviace ťažkosti. Na nové krmivo môže majiteľ prejsť zhruba po 2 týždňoch, keď si psík na nové prostredie zvykol a zabýval sa. Krmivo by malo byť predovšetkým kvalitné, pretože od neho sa odvíja celkové zdravie psíka v dospelosti.

4. Vôdzka a obojok

Na prechádzkach alebo pri venčení strávite so psíkom veľa času, preto vyberať treba kvalitnú vôdzkuobojok, aby sa nestalo, že sa psíkovi obojok uvoľní. Šteniatko sa ešte vyvíja a obojok by mu mohol poškodiť priedušnicu. Preto je lepší pre šteňa postroj. Obojok a postroj by mali byť dostatočne voľné aspoň na 2 prsty, ale šteňa alebo dospelý pes by sa z nich nemal vyvliecť. Dnešný trh ponúka veľmi zaujímavé obojky, vôdzky, postroje a je len na majiteľovi, aký má vkus.

5. Psie potreby spojené so starostlivosťou

Sem by sa mohli zaradiť psie potreby ako šampón, kefa na česanie, nožničky na pazúriky, ušný roztok na čistenie. Ohľadne týchto potrieb je lepšie sa poradiť s odborníkmi, pretože nie všetky šampóny alebo pomôcky sú pre psy vhodné. Novým majiteľom radi poradia v chovateľskej stanici, odkiaľ si šteniatko kupujú. Psíkov chovajú dlhšie a už majú určité skúsenosti s niektorými prípravkami.

6. Vrecká na trus

Psík potrebuje pravidelne venčiť a majiteľ by si mal po svojom psíkovi aj upratať. Nie každý je nadšený, keď stúpi do psieho výkalu. Okrem toho, že exkrementy kazia estetiku prírody, nachádzajú sa v nich vajíčka vnútorných parazitov a môžu sa nimi nakaziť ostatné psíky alebo aj deti. Vrecká na trus sú preto nevyhnutnosťou pre každého psíčkara.

7. Prepravka

Niekedy sa stane, že psíka potrebujete autom previesť napríklad veterinárovi, alebo idete na dovolenku. Pes by mal byť v aute umiestnený v prepravke. Je to z dôvodu bezpečnosti psa, ale aj pasažierov. Pes by nemal po aute voľne pobehovať a skákať na vodiča. Mohol by nechtiac spôsobiť dopravnú nehodu a bezpečnosť je na prvom mieste.

8. Hračky

Šteniatka sú veľmi hravé a väčšinu dňa, pokiaľ nespia, sa hrajú a objavujú svet. Rovnako aj v dospelosti, ak psík ostane sám, mal by mu majiteľ zaobstarať hračky, aby sa nenudil. Najlepšie sú hračky na podporu inteligencie psa, pri ktorých musí pes rozmýšľať. Ale niektorých aj tak viacej baví aportovanie loptičky.

9. Odmeny

Každý ľúbi papať a psy nie sú výnimkou. Maškrty sa skvele hodia na výcvik, socializáciu, ale aj na učenie šteniatka na meno. Ideálne je sušené mäsko bez soli. Nevhodné sú rôzne párky, špekáčiky, klobásy, salámy, šunky. Tieto mäsové výrobky obsahujú pre psa veľa soli a konzervačných látok, ktoré nie sú zdraviu prospešné ale skôr škodia.

10. Náhubok

Aj keď psík nie je agresívny, napríklad v autobuse sa vyžaduje, aby mal psík náhubok. Aj pri niektorých veterinárnych vyšetreniach je psík pokojnejší s náhubkom.

Tieto psie potreby patria k takým základným, ktoré by si mal každý začiatočník zaobstarať. Nie všetky sú nevyhnutné a ich kúpa závisí aj od finančnej situácie majiteľa. Psík bude šťastnejší, keď sa mu bude majiteľ venovať, ako keď bude jesť z luxusnej misky alebo spať vo vlastnej posteli. Okrem týchto potrieb si môže majiteľ neskôr dokúpiť ďalšie pomôcky, ktoré bude napríklad využívať pri športe so psom, alebo výcviku. Dúfame, že tento článok bol pre nových psíčkarov zaujímavý a priniesol potrebné informácie.

Komentáre

komentárov