Home ZDRAVIE Zápal ucha u psa (otitída) – prevencia, riešenie a liečba

Zápal ucha u psa (otitída) – prevencia, riešenie a liečba

17933
0

Zápal vonkajšieho zvukovodu patrí medzi najčastejšie dôvody pre návštevu veterinárneho lekára. Ide o dermatologické ochorenie, ktoré v dnešnej dobe postihuje až 21% populácie psov a v priebehu života psa sa zvykne vyskytovať opakovane. Postihovaná býva najmä skupina psov s ovisnutými ušami, s chlpmi v ušiach, psov ktorí sa zvyknú pri plávaní potápať, psov s citlivým trávením..

Príčin vzniku zápalu je mnoho, najčastejšie vyskytujúce sa však sú:

 • alergia (najčastejším prejavom potravinovej alergie je práve zápal uší)
 • genetická predispozícia
 • chlpy v ušiach, cudzí predmet (v letnom období najčastejšie trávne osiny)
 • parazity
 • infekcie
 • plesne
 • nádory v ušiach
 • znížená funkcia štítnej žľazy

Prejavy ušnej infekcie sú veľmi evidentné a každý majiteľ zvieraťa, ktorý svojho miláčika aspoň trochu pozná, si určite všimne zmenu správania a odhalí príznaky včas.

Medzi najčastejšie príznaky patrí:

 • nakláňanie hlavy buď na ľavú alebo na pravú stranu
 • trasenie hlavou
 • škrabanie postihnutého ucha
 • zápach a výtok z ucha
 • napuchnuté  alebo začervenané ucho
 • na dotyk bolestivé ucho

Čo robiť pri spozorovaní príznakov zápalu ucha?

Na prvom mieste by mala byť návšteva veterinárneho lekára.  Ten určí liečbu na základe vyšetrenia a zhodnotí vzorky odobraté z ucha pod mikroskopom. Rozhodne nie je vhodná domáca samoliečba, ľudské ušné kvapky či kvapky ktoré na zápal v minulosti zabrali. Lieky ktoré v minulosti zabrať nemusia najmä z dôvodu, že príčina vzniku zápalu môže byť úplne iná ako naposledy.

Zabezpečí pravidelné čistenie uší dostatočnú prevenciu?

Do zdravého ucha psa či mačky by sme mali zasahovať minimálne. Majú totiž samočistiace schopnosti ktoré za normálnych okolností a v prípade že nie je znížená imunita zvieraťa zabezpečia dostatočnú ochranu. Zvýšenú pozornosť o zdravie uší by sme mali venovať psom najmä v letnom období. Spolu s vodou pri plávaní dostáva do uší množstvo baktérií a nečistôt. Taktiež by sme mali pravidelne udržiavať čisté uši psom, ktorí opakovane trpia zápalom uší, alebo psom s nadmernou tvorbou ušného mazu. V iných prípadoch je čistenie uší zbytočné a môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Na čistenie uší je vhodné používať špeciálne prípravky, rozhodne nie je vhodné čistenie uší pomocou tampónov, ktorými môžeme nečistoty zatlačiť hlbšie a skomplikovať tak zdravotný stav psa, či vatových tyčiniek, ktorými môžeme psovi vážne ublížiť.

Liečba

Liečbu zápalu vonkajšieho zvukovodu určuje veterinár. V prípade bakteriálneho pôvodu sa nasadzuje antibiotická liečba, v prípade kvasinkovej infekcie antimykotiká. Nevýhodou klasickej liečby antibiotikami či antimykotikami je najmä to, že v prípade opakovaného zápalu vonkajšieho zvukovodu sa pes stáva voči týmto liečivám rezistentný a liečba nezaberá. V tomto prípade je vhodné zvoliť alternatívnu liečbu. Veľmi vhodným typom liečiva sú kvapky na báze striebra ktoré potlačujú rast baktérií a kvasiniek a tiež eliminujú zápal. Sú vhodné pri všetkých typoch baktérií a kvasiniek.

Pokiaľ sa preukáže iná príčina zápalu ucha, je nutné riešiť primárnu príčinu. V prípade potravinovej alergie, alergologické testy a zmena krmiva, v najťažších prípadoch sa rieši tento problém chirurgickým zásahom.

Pri každom, aj malom probléme by sme sa mali poradiť v veterinárnym lekárom. Experimentovanie v oblasti zdravia môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Taktiež je vhodné sledovať svojho domáceho miláčika, všímať si jeho správanie, apetít či denné rituály. Aj malé odchýlky v správaní môžu značiť, že niečo nie je v poriadku viagra il faut.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here