Ako vybrať správny obojok a postroj ?

Ako vybrať správny obojok a postroj ?

Výber vhodného obojku pre psa ovplyvňuje celý priebeh výcviku, obyčajnej prechádzky, ale aj život majiteľa psa a jeho miláčika. Ako vybrať správny obojok, s ktorým bude váš pes dobre ovládateľný a zároveň mu bude pohodlný?


Ako vybrať správny obojok?

Pri výbere správneho obojku je dôležité aby bol pohodlný nielen psovi, ale aj vám. Obojok s ostňami, cvokmi alebo inými ozdobami, pôsobia na psovi skutočne vznešene, no v momente keď potrebujete psíka rýchlo chytiť za obojok, môžu byť veľmi nepraktické až nebezpečné. Takisto pri hre s iným psom môžu spôsobiť vážne poranenia.

Retiazkové obojky

Retiazkové sťahovacie alebo polosťahovacie obojky sú taktiež pekným doplnkom, no v živote bežného psíčkara sú nepraktické. Na bežných cvičiskách ich odporúčajú ako zaručený protiťahací prostriedok, no pokiaľ ho nebudete vedieť správne ovládať, pes vám na ňom zaručene bude ťahať aj naďalej. V prípade chronických ťahačov je veľkou nevýhodou , že pes bude mať vďaka škrtiacemu efektu počas prechádzky nedostatok kyslíka v mozgu a nebude schopný správne reagovať. Ďalšou nevýhodou je, že sa oká na retiazkových obojkoch zvyknú zasekávať, čo znemožňuje správne použitie obojku. Pri skúške z poslušnosti sú však vyžadované práve retiazkové obojky, preto je vhodné oboznámiť psa aj s touto variantou. Pre človeka, ktorý vie ako tento obojok správne používať bude takisto dobrou výcvikovou pomôckou.

Nylonové obojky

Nylonové obojky sú veľmi vhodné pre šteniatka, malé psy a psy v raste. Ponúkajú ohromné množstvo farebných prevedení a dajú sa presne nastaviť na potrebnú veľkosť. Na bežné prechádzky či základný výcvik sú vhodnou variantou. Nylonové reflexné obojky sú veľmi vhodné pri prechádzkach lesom či večerných prechádzkach. Nevýhodou je ich šírka a zapínanie. Tieto obojky nebývajú veľmi široké no čím je obojok širší, tým je psovi pohodlnejší. Zapínanie býva častokrát riešené plastovou prackou bez poistky, ktorá veľa nevydrží, čo však v prípade malých psíkov či šteniat nebýva problém. Pokiaľ je zapínanie vybavené poistkou, sú tieto obojky spoľahlivejšie, taktiež je veľký spoľah na obojky s kovovou prackou bez plastových prvkov. Pre veľké a ťažké plemená sú však vhodnejšou voľbou kožené obojky.

Kožené obojky

Kvalitné kožené obojky predstavujú jednu z najspoľahlivejších a najpohodlnejších možností výberu. Sú dostatočne pevné, zapínanie je spoľahlivé a psovi aj psovodovi je veľmi pohodlný.  Je možné ich využiť v bežnom živote, základnom výcviku či akomkoľvek špeciálnom výcviku. Psa môžete bez obáv priviazať pred obchodom či praktizovať akékoľvek športy. Pokiaľ bude obojok správne umiestnený, pravdepodobnosť že sa vyvlečie je minimálna.

Kedy použiť postroj?

Postroj je čoraz obľúbenejšia náhrada bežného obojku. Pri vychovanom a socializovanom psovi je jedno či má na sebe postroj alebo obojok, no pri psíkovi ktorý neovláda chôdzu na vodítku je vhodnejšou alternatívou bežný obojok. Postroj je určený najmä na ťahanie, preto je vhodnou pomôckou pri praktizovaní rôznych zaujímavých športoch so psom, ťahaní bremena či voľnom pohybe psa. Postroj je totiž oveľa lepšie viditeľný ako obojok. Taktiež existujú špeciálne postroje na zlaňovanie či plávanie.

Ako správne nasadiť obojok?

Obojok by mal byť nasadený tesne za ušami psa a mal by dokonale kopírovať krk. Pod obojok z vnútornej strany krku by sa vám mali zmestiť dva prsty. Nebojte sa utiahnúť obojok, pokiaľ bude utiahnutý veľmi tesno, pes začne pokašliavať a vtedy je nutné obojok mierne povoliť. Lepšie je mať utiahnutý obojok tak ako má byť, vtedy je šanca, že sa z neho pes vyvlečie nulová. Umiestnenie obojku v spodnej časti krku nemá žiaden význam, pes tam má krk najviac osvalený a najmenej citlivý. S obojkom posadeným pevne za ušami je však perfektne ovládateľný.

Voľba obojku či postroja je na každom majiteľovi psa. Mal by však zvážiť, či je prvoradé pohodlie a bezpečnosť alebo vzhľad obojku. Taktiež je dobré zvážiť využitie psa ktoré ovplyvňuje, ktorý z typov obojkov bude najvhodnejším.

RELATED_POSTS