Home PLEMENÁ 15 najrýchlejších psích plemien

15 najrýchlejších psích plemien

17062
0

Každé psie plemeno je jedinečné, má isté schopnosti a účel, na ktorý bolo vyšľachtené. Viacero plemien bolo vyšľachtených na prenasledovanie a lov, čo znamená že sú schopné behať neuveriteľne rýchlo. Iné plemená boli určené na preteky či psie záprahy. Nech už je dôvod akýkoľvek, tieto psy museli byť schopné rýchleho behu. Ak vás zaujíma, ktoré sú tie najrýchlejšie, prečítajte si tento článok.

1. Anglický chrt

Chrty sú psy, ktoré boli vyšľachtené na lov koristi na krátku vzdialenosť. Čiže dosiahnu vyššiu rýchlosť, ale nejde o vytrvalostný beh. Anglický chrt je najrýchlejším z nich, jeho najvyššia možná rýchlosť sa pohybuje okolo 72 km/h. Aj vďaka tomu sa stal veľmi obľúbeným plemenom pri pretekoch a coursingu.

01-anglicky-chrt

2. Belgický ovčiak malinois

Belgický ovčiak malinois je jedno z najčastejších plemien v súčasnosti využívaných políciou a vojskom. Hoci toto plemeno bolo pôvodne ovčiarske, jeho rýchlosť dosahuje až 72 km/h, čo z neho robí jedného z najrýchlejších psích plemien.

15-malinois

3. Afgánsky chrt

Ide pravdepodobne o najelegantnejšie psie plemeno. Afgánsky chrt môže dosiahnuť rýchlosť až 64 km/h. Ide o plemeno, ktoré má svoj pôvod v Afganistane a bolo vyšľachtené na lov. V súčasnosti sa zúčastňuje coursingu.

07-afgansky-chrt

4. Saluki

Saluki je egyptský chrt, ktorý je poväčšine chovaný na lov a hon za korisťou. Toto plemeno dosahuje maximálnu rýchlosť okolo 64 km/h.

03-saluki

5. Vyžla

Vyžla je maďarské psie plemeno, ktoré dosahuje rýchlosť až 64 km/h. Ide o výborného spoločníka, ale aj o aktívne plemeno, ktoré sa používa na lov.

10-vyzla

6. Ibizský podenko

Ibizský podenko je španielsky chrt, ktorý je schopný dosiahnuť rýchlosť aj 64 km/h. Je to plemeno, ktoré bolo šľachtené na lov. Ide o veľmi agilné, ale aj napriek tomu elegantné plemeno. V súčasnosti sa čoraz častejšie zúčastňuje na coursingu.

05-ibizsky-podenco

7. Jack Russel teriér

Hoci ide o plemeno malého vzrastu, Jack Russel teriér je schopný bežať až 61 km/h. Psy tejto rasy sú excelentní lovci, no vynikajú aj v rôznych kynologických športoch – agility, flyball alebo cursing.

11-jack-russel-terier

8. Dalmatínec

Dalmatínsky pes je plemeno, ktoré má svoj pôvod v Chorvátsku. Pôvodne bol využívaný na sprevádzanie kočov. Jeho rýchlosť sa pohybuje okolo 60 km/h. Dalmatínci sú veľmi aktívne psy, ktoré nemajú radi ničnerobenie.

13-dalmatin

9. Barzoj

Barzoj je veľký ruský chrt, ktorého najvyššia rýchlosť je 58 km/h. Plemeno je veľmi rýchle aj napriek svojej veľkosti. Rovnako ako ostatné chrty bol vyšľachtený na lov.

04-borzoi

10. Vipet

Vipet dokáže bežať tiež poriadne rýchlo. Jeho rýchlosť dosahuje až 56 km/h. Vzhľadom je veľmi podobný Anglickému chrtovi, avšak je oveľa menší. Toto plemeno sa používa na lov, závody a coursing.

02-vipet

11. Faraónsky pes

Faraónsky pes má svoj pôvod na Malte a patrí k ďalším chrtom využívaným na lov a hon za korisťou. Toto plemeno je schopné dosiahnuť rýchlosť približne 56 km/h a takisto je známe vynikajúcimi skokanskými schopnosťami.

06-faraonsky-pes

12. Škótsky jelení pes

Škótsky jelení pes je veľké chrtie plemeno pochádzajúce zo Škótska. Bol vyšľachtený na lov jeleňov, čo prezrádza už jeho názov. Rýchlosť, ktorú dosahuje je až 56 km/h, preto sa v súčasnosti zúčastňuje pretekov a coursingu.

08-skotsky-jeleni-pes

13. Doberman

Tento nemecký strážca dokáže bežať rýchlosťou až 51 km/h, čím sa stáva jedným z najrýchlejších psích plemien, ktoré neboli šľachtené na lov. Doberman je svalnatý a má vynikajúcu výdrž.

12-doberman

14. Borderská kólia

Borderská kólia patrí v súčasnosti k najvšestrannejším psím plemenám na svete. Rýchlosť jej behu dosahuje až 48 km/h. Ide o ovčiarskeho psa, ktorý bol pôvodne šľachtený na stráženie oviec a hovädzieho dobytka. Avšak vďaka svojej šikovnosti a rýchlosti vyniká vo viacerých kynologických športoch – agility, frisbee, flyball a pod.

09-borderska-kolia

15. Sibírsky husky

Sibírsky husky je severské plemeno, ktoré bolo pôvodne vyšľachtené na prácu v chladnom teréne, psie záprahy a preteky. Hoci jeho rýchlosť dosahuje iba 45 km/h, jeho vytrvalosť je nekonečná.

14-sibirsky-husky

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here