Home TIPY A RADY Eutanázia: Najťažšie rozhodnutie majiteľov domácich miláčikov

Eutanázia: Najťažšie rozhodnutie majiteľov domácich miláčikov

12262
0

Byť majiteľom zvieratka so sebou prináša veľa radostí, ale i starostí. Vlastniť zvieratko je hlavne o zodpovednosti. Ste zodpovední za jeho bezpečnosť, šťastie a aj za jeho život. Najhoršia situácia v živote majiteľov zvierat nastáva vtedy, keď si musia vybrať. Vybrať si či ich starý, nevyliečiteľne chorý či inak zranený maznáčik má naďalej žiť a trpieť alebo mu doprajete večný spánok, ktorý ho zbaví utrpenia. Prinášame Vám niekoľko rád, ako sa s takouto situáciu vysporiadať a čo urobiť skôr, než sa definitívne rozhodnete.

Všímajte si, či si užíva hru ako predtým

Ak sa Váš miláčik už nedokáže tešiť z vecí, z ktorých sa predtým tešil, ak sa nechce hrať s obľúbenou hračkou, či behať za loptičkami, je pravdepodobné, že prišiel čas sa rozhodnúť. Robte s ním to, pri čom ste sa predtým zabávali a užívali si to. Sledujte jeho reakcie a neutrálne posúďte jeho správanie a mentálne a fyzické dispozície.

Hovorte so svojim veterinárom

Každá situácia je iná. Váš veterinár je ten, kto Vám pomôže ako ďalej a poviem Vám, čo by bolo najlepšie. Ak si myslíte, že niečo nie je v poriadku, vyhľadajte ho hneď a spoločne začnite hľadať možnosti.

Rozprávajte sa s priateľmi

Pokiaľ ide o Vášho miláčika, Vaše závery môžu byť značne neobjektívne. Spýtajte sa na názor aj priateľov, získajte iný pohľad na problém, aby ste dokázali rozpoznať, čo je lepšie pre Vášho miláčika.

Doprajte si čas

Neunáhlite sa v rozhodnutí. Doprajte si potrebný čas, aby ste sa rozhodli správne. Každý veterinár by Vám mal poskytnúť dostatok času, ktorý potrebujete na to, aby ste svoje rozhodnutie urobili sami a bez akéhokoľvek nátlaku.

Zamerajte sa na pocity Vášho miláčika

Zvieratá nežijú so spomienkami na minulosť. Dôležité je pre ne to, čo je teraz. Preto ak Váš miláčik trpí bolesťami, mali by ste to vziať v úvahu a rozhodovať sa na zákade toho, čo je lepšie pre neho.

Plánujte dopredu

Zvážte, aká bude kvalita života Vášho miláčika. Ak sa nebude radovať z hry, nebude si užívať prechádzky a bude trpieť bolesťami, zvážte, či je to pre neho to pravé a či kvalita jeho života bude zodpovedať jeho potrebám. Na to, aby ste sa pohli ďalej, je potrebné zvážiť aj tieto aspekty.

Zožeňte si všetky informácie, ktoré potrebujete

Určite je potrebné, aby ste dostali všetky informácie o možnostiach ako ďalej. Váš veterinár Vám ich určite rád poskytne, ale buďte pripravení na to, že niekedy príliš veľa informácií Vaše rozhodnutie neuľahčí. Naopak, môže ho ešte viac sťažiť. Vždy je ale dôležité to, čo je dobré pre Vášho miláčika.

Myslite na tých, ktorých to ovplyvní

Keď sa rozhodujete, vždy myslite aj na tých, ktorých Vaše rozhodnutie môže ovplyvniť. Ak máte deti, buďte k nim úprimní o tom, aká je situácia a dajte im čas, aby sa s tým vyrovnali. Nezabudnite, že každý kto Vášho miláčika ľúbil by mal dostať šancu sa rozlúčiť.

Najmä však nikdy nezabúdajte na to, že ste zodpovední a aj rozhodnutie, kedy je čas rozlúčiť sa, je na Vás. Je to veľmi bolestivé rozhodnutie, ale vždy treba mať na pamäti, že to robíme z lásky k zvieratku a to je to najdôležitejšie.  

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here