Úvod PRÍBEHY Vo Veľkej Británii povolili chov bíglov na testovanie kozmetiky

Vo Veľkej Británii povolili chov bíglov na testovanie kozmetiky

883
0

Zatiaľ čo svet sa svet sústredil na kauzu obchodu so psím mäsom v Ázii, vo Veľkej Británii sa tíško odohrala hororová udalosť. Bol udelený súhlas na zriadenie bíglej farmy, kde sa budú chovať psy výhradne na účely testovania kozmetiky.

Podľa informácií Sky News, ktoré ako prvé zverejnili túto kauzu, Americká firma vyhrala odvolávací proces. Pôvodne ich návrh zamietol tajomník sir Eric Pickles. Avšak minister Greg Clark vydal rozhodnutie – povolenie chovu bíglov pre Yorkshire Evergreen (ktorá je súčasťou americkej firmy Marshall BioResources) v Grimstone v blízkosti Hull na východe Yorkshiru. Ide o povolenie testovanie kozmetiky na živých zvieratách.

Prekvapujúce je, že nejde o prvé takéto zariadenie určené na chov. Jedno už existuje v Harlan v Cambridgeshire. Rovnako ide o chov bíglov na testovanie kozmetiky. V súčasnosti sú dodávateľmi viac ako 3000 psov ročne v britských laboratóriách.

„Aj keď sa počet pokusov za posledných 10 rokov výrazne znížil, toto je veľmi regresívne rozhodnutie. Musím konštatovať zvrátenie pozitívneho trendu.“ hovorí Jan Creamer, tajomník  The National Anti-Vivesection Society (organizácie bojujúcej proti testovaniu na zvieratách) pre Sky News.

Pre vyhlásenie PETA povedal: „Greg Clark sa ukázal ako necitlivý muž, bez štipky súcitu, zdravého rozumu a inteligencie. Chov psov na experimenty je zbytočne bolestná podpora tohto hanebného obchodu. Je to niečo, čo patrí do dávnej minulosti. Dnes už vieme nájsť iné možnosti.“

Sky News vyšiel takisto navonok so správou, že bígle na testovanie sa predávajú za horibilných 1750 dolárov, v prepočte okolo 1600 eur, čo robí 5,5 miliónov ročne.

Marshall BioResources využíva na vedecké experimenty nielen psie plemená – bíglov, ale aj mini prasiatka, krížencov či fretky. Podľa ich webovej stránky sa snažia zvýšiť počet chovných zariadení v Číne a Severnej Amerike. Svoje laboratória majú takisto v Európe, Indii, Južnej Kórey a Japonsku.

Pomôcť môžete aj vy

Kúpou kozmetiky testovanej na zvieratách sa podporujú firmy, ktoré sú zodpovedné za utrpenie nevinných zvierat. Na výrobkoch netestovaných na zvieratách nájdete znak Leaping Bunny. 

Komentáre

komentárov