Home TIPY A RADY 5 znamení, že váš pes je znudený k smrti a ako z...

5 znamení, že váš pes je znudený k smrti a ako z toho von

1137
0
Znudený pes

Život nemôže byť iba o jednej dlhej návšteve parku. Ale myslíte si, že váš pes tomu rozumie? Pravdepodobne nie. A realita je taká, že množstvo našich štvornohých kamarátov ostáva zatvorených za dverami našich domovov, kým my trávime deň v práci. Avšak pozor! Váš osamelý psík môže rozprúdiť skutočný kolotoč problémov.

Je dôležité poznamenať, že váš miláčik to nerobí z trucu či nenávisti. Tieto vlastnosti sú príznačné pre človeka, nie pre psa. Ten je, naopak, veľmi úprimným stvorením. Je to iba o tom, že ak sa nudí, často si volí taký druh zábavy, ktorý nemusí celkom zodpovedať vaším predstavám. Prostredníctvom tohto článku vám ponúkame päť typických signálov, ktoré vám napovedia, že váš pes sa jednoducho nudí. Taktiež vám poradíme, čo s tým urobiť.

1. Vyštekávanie

Štekanie môže byť vyvolané rôznymi podnetmi, avšak práve nuda býva veľmi častým vinníkom. Váš miláčik napríklad môže len tak poštekávať na okolitý svet za oknom – či už ide o poštára alebo len jaštericu, ktorá sa mu mihne pred očami. Psy ponechané na dvore, zvyknú zasa brechať na susedov a niektoré dokonca budú i zavýjať. V každom  prípade, určite uznáte, že nič z tohto nepredstavuje práve najlepší recept, ako budovať priateľské susedské vzťahy. 

2. Darebáctvo

Prídete domov a kuchynský kôš s odpadkami je rozsypaný na zemi? Vaše veci sú rozptýlené všade po obývačke? Lampa prevrátená? Znudený pes si hravo dokáže vytvoriť  pobavenie pretvorením vášho domova na svoj vlastný súkromný zábavný park.

3. Ničivé žuvanie

Naozaj nezáleží na tom, koľko stoviek miniete na hračky pre vašich miláčikov. Psy sú stavané na to, aby žuli a znudené psy dupľom neváhajú použiť svoje zuby na čokoľvek, čo je v ich dosahu. Takže ak nájdete po návrate domov roztrhaný koberec, zničenú pohovku či dokonca dieru v stene, nemusí to byť nič neobvyklého. Pre vášho psa je hryzenie zábavou. K takémuto správaniu môže dôjsť kedykoľvek, no najčastejšie sa podobné deštrukčné sklony objavujú v čase, kedy vaše šteňa stráca mliečne zuby. Ďalšie takéto obdobie potom prichádza, keď mu rastú stoličky.

4. Úteky

Môžete si myslieť, že váš dvor je rajom pre vášho doma-opusteného psa. Avšak našich najlepších priateľov dokáže veľmi rýchlo premknúť nuda, keď ich nechávame samých v stále rovnakom, pre nich starom-známom, ohraničenom priestore. Či už ide o byt alebo dom. Útek z pomyselného väzenia môže začať úplne nevinne, prenasledovaním svojho vlastného nosa alebo niečoho, čo pes náhodne zbadá. To ho niekedy dokáže priviesť až k preskočeniu plotu či jeho podkopaniu smerom na slobodu. Vášmu miláčikovi sa tak otvára brána k ohromnému dobrodružstvu a srande, ktorá ho sprevádza. Práve to ho zvykne privádzať k opakovaným útekom.

5. Prehnané vítanie

Je prirodzené, že váš pes by mal byť šťastný, keď sa vrátite po dlhom dni domov. Avšak presahujú jeho reakcie hranicu normy? Neúmerne skáče? Ignoruje bežné príkazy, ako napr. sadni či akékoľvek snahy upokojiť ho? Alebo sa len vo všeobecnosti správa ako „šialený“? Ak sa váš verný priateľ nudil počas celého dňa, príchod milovaného pánička domov môže všetku tú nahromadenú energiu priviesť až k takejto explózii.

Ako udržať psa šťastného a zaneprázdneného? 

  • Cieľom je usmerniť energiu vášho unudeného chlpáča. Počuli ste už niekedy porekadlo o tom, že unavený pes je dobrý pes? Doprajte vášmu miláčikovi dostatok tréningu každý deň. Zobrať ho na prechádzku je dobrým mentálnym stimulom, avšak pokiaľ váš kamarát nie je ešte psí senior, nemusí to stačiť na to, aby ste ho náležite unavili. Zahrajte si spolu hry s prinesením loptičky, nechajte ho prenasledovať nejakú hračku alebo zorganizujte stretnutie s inými psíkmi. Bujará hra s podobne naladeným kamarátom môže vášho psa pomerne rýchlo dostať do dobrého a vyrovnaného stavu.
  • Odložte všetky hračky vášho psa niekam, kde sa k ním nedostane, a nechajte mu len zopár z nich. Obmieňajte ich potom každý deň, čím ich spravíte pre neho stále nové a zaujímavé. Najideálnejšie sú interaktívne hračky, ako napríklad tie, do ktorých vložíte dobroty a váš psík sa ich z tade bude snažiť dostať. Mimochodom, občas môžete vynechať jeden hlavný chod a nakŕmiť vášho miláčika práve prostredníctvom interaktívnych hračiek. Pes, ktorý prenasleduje guľu vydávajúcu zvláštne zvuky, je určite lepší, než ten, ktorý by mal záujem o trhanie vašich topánok či prevracanie odpadkového koša.
  • Ak váš štvornohý druh hryzie veci, ktoré by rozhodne nemal, kým ste preč, má pravdepodobne príliš veľa slobody. Tréning v ohraničenom priestore typu klietka môže byť prospešný pre obe strany – vaše veci budú v bezpečí a rovnako tak neposlušnému šibalovi nebude hroziť žiadna ujma na zdraví, keďže by pokojne pri svojich radovánkach mohol zjesť niečo mimoriadne škodlivé. Ak sa však dáte na takýto tréning, uistite sa, že váš miláčik bude mať dostatok zábavy a cvičenia i mimo vami vytýčeného priestoru.
  • Možno budete tiež chcieť zvážiť kvalitnú psiu „školu“ alebo osloviť odborníka na výchovu zvierat. Za zamyslenie taktiež stojí najatie niekoho, kto by chodil s vašim najlepším kamarátom na prechádzky niekoľko dní počas týždňa. Alebo, ak máte takú možnosť, skúste aj s kolegami vypracovať petíciu, v ktorej požiadate o minimálne jeden deň v týždni, v ktorý by boli na vašom pracovisku vítaní aj miláčikovia zamestnancov. A nezabúdajte na tréningy založené na odmeňovaní. Mať dobre vycvičeného psa prinesie radosť vám aj vášmu okoliu. Nie každá minúta môže byť pre psa vzrušujúca, avšak nikdy nie je na škodu vytvorenie plánu, ktorý ho dokáže počas jeho osamelého pobytu doma odpútať od nudy, utlmiť váš pocit viny na minimum a zároveň zachrániť dom pred totálnym zdevastovaním.  

Zdroj: moderndogmagazine.com

Komentáre

komentárov