Home TIPY A RADY 8 tipov, ako upokojiť vystresovaného psa

8 tipov, ako upokojiť vystresovaného psa

16962
0

Mať bojazlivého alebo nervózneho psa môže byť niekedy naozaj ťažké. Niektoré psy sú už od narodenia viac utiahnuté, iné majú strach kvôli zlým skúsenostiam. Vy ako majiteľ psa určite chcete urobiť všetko preto, aby sa váš psík neklepal strachom vždy, keď vidí alebo počuje niečo úplne obyčajné a preňho predsa strašidelné, napr. zvuk vysávača, hrmenie počas búrky, výbuchy ohňostrojov, ľudí na bicykli, iné psy a pod.

Preto tu pre vás máme niekoľko tipov, ako pomôcť psom, ktorí sú často v strese. Nie je to až tak zložité ako sa môže zdať, len nezabúdajte, že to chce veľkú dávku trpezlivosti a hlavne ochotu skúsiť niečo nové.

1. Pustite psovi klasickú hudbu

Štúdie preukázali, že klasická hudba psy upokojuje. Pianistka Lisa Spector sa touto metódou upokojovania psov dlhodobo zaoberala a sama nahrala niekoľko skladieb špeciálne na tieto účely. Vytvorila program Music in Shelters (Hudba v útulkoch) a zadarmo posiela svoje CD-čka útulkom, aby psom púšťali jej hudbu. Vďaka klasickej hudbe sú psy v útulkoch kľudnejšie a ľahšie sa socializujú, takže sa zvyšujú aj ich šance na adopciu. Táto metóda určite stojí za pokus.

2. Pošlite ho „na miesto“

Mnohí odborníci na psie správanie a cvičitelia používajú práve povel „na miesto“, aby pozornosť psa odpútali od okolitého diania, ktoré ich stresuje. Jednak je „miesto“ (pelech, búda, koberček…) pre psa jeho bezpečným priestorom, kde môže oddychovať a zároveň sa musí sústrediť na povel (ísť na miesto a zostať tam). To jeho myseľ zamestná a nebude toľkú pozornosť venovať podnetom, z ktorých má strach. Pes by mal potom „na mieste“ zotrvať dokým sa aspoň trochu (alebo úplne) neupokojí, až potom ho môžete z miesta uvoľniť.

3. Doprajte svojmu psovi masáž

Rovnako ako pre ľudí, aj pre psy je masáž veľmi príjemný spôsob relaxácie. Psy, ktoré boli kedysi týrané, môžu mať spočiatku strach, keď sa ich budete chcieť dotýkať po tele, avšak ak to budete pravidelne skúšať napokon si zvyknú a dokonca sa im to bude veľmi páčiť. Určite si však predtým, než s masážou začnete, trochu naštudujte ako sa to má správne robiť. Na internete nájdete kopu inštruktážnych videí. Poprípade môžete vyhľadať a navštíviť odborníka.  

4. Aj vy sa musíte upokojiť

Psy dokážu vycítiť našu radosť, smútok, obavy i strach. Preto ak budete nervózny vy, tak váš beztak vystresovaný psík bude ešte viac v strese. Musíte sa teda v prvom rade upokojiť vy ak chcete so svojím psom pracovať na zlepšení jeho stavu. Dýchajte zhlboka, nerobte prudké pohyby a skúste nemyslieť na každodenné starosti aspoň nejaký čas. Pomôže to vášmu psíkovi aj vám.

5. Buďte dôsledný

Psy majú radi rutinu. Zdravý pes, ktorý netrpí stresom sa celkom ľahko prispôsobí zmenám, aj keď aj ten by preferoval zaužívané zvyky. Avšak bojazlivé a nervózne psy zmenu znášajú veľmi ťažko a porušovanie zvyklostí v nich vyvoláva ešte väčší strach a stres. Typickým príkladom je napr., keď svojmu psovi jeden deň dovolíte spať na posteli a druhý deň ho odtiaľ vyháňate. Pes je potom zmetený, pretože nevie, čo môže a čo nie. Preto si jasne stanovte pravidlá a dodržiavajte ich.

6. Skúste masáž TTouch

TTouch (Tellington Touch) je spôsob masáže, ktorý bol originálne používaný na kone, avšak sa stal veľmi populárny aj medzi psíčkarmi. Je to druh masáže, pri ktorej sa robia krúživé pohyby na rôznych častiach tela psa. Rovnako ako pri klasickej masáži, aj o tomto spôsobe by ste sa mali najskôr niečo naštudovať, než ho začnete praktizovať. Pozrite si video, ako taká TTouch masáž vyzerá (táto je konkrétne zameraná na psie uši).

7. Dajte svojmu psovi priestor

Ak je váš pes nervózny z ľudí, cudzích psov, áut, bicyklov, atď., skúste sa od týchto objektov vzdialiť. Možno bude stačiť pár metrov a možno budete musieť ísť na opačný koniec parku. Každopádne choďte do takej vzdialenosti od podnetu, v ktorej sa váš psík bude cítiť v pohode. Keď sa upokojí, môžete sa postupne skúsiť približovať a pri každom priblížení, kedy bude psík reagovať bez známok stresu, ho odmeňte maškrtou alebo pohladkaním. Ak na ňom však zbadáte náznak strachu či paniky, tak sa radšej vráťte o pár krokov dozadu a skúste to znovu. Nečakajte však okamžité výsledky. Bude to chcieť hrozne veľa času a trpezlivosti z vašej strany, no napokon psychická pohoda vášho psa predsa stojí zato.

8. Vyskúšajte zábal proti úzkosti

Tento spôsob nemusí byť účinný na všetky psy. Thundershirts sú špeciálne tričká, ktoré sú veľmi úzke a keď ich psovi oblečiete, môže mu to pomôcť ukľudniť sa. Môžete však použiť aj vaše staré tričko alebo kus látky či elastický obväz. Tento spôsob upokojovania sa používa hlavne v stresových situáciách ako búrka, ohňostroje či cestovanie autom. Takéto tričko však na psovi nenechávajte príliš dlho. Slúžia skôr na kratšie stresové situácie. Vo videu môžete vidieť, ako takýto zábal urobiť aj z vecí, ktoré máte bežne doma.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here