Home TIPY A RADY Čo správanie vášho psa vypovedá o vás?

Čo správanie vášho psa vypovedá o vás?

958
0

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že ste mohli vytvoriť alebo prinajmenšom posilniť niektoré zlé vlastnosti vášho psa? Všetci robíme chyby. Či sa vám to páči alebo nie, správanie vášho psa je odrazom vášho života, postoja alebo spôsobu výcviku (príp. jeho nedostatku). Psy opakujú vzorce správania, ktoré sa v ňom utužujú. Takže pochopenie toho, prečo sa pes správa určitým spôsobom, vám môže pomôcť lepšie zvládnuť jeho tréning, aby ste získali želané výsledky. Prvým krokom je zistiť, prečo a ako vznikli niektoré jeho zlozvyky.

1. Odmietanie dodržať opakované povely

Ak bude potrebné viac, ako jedno slovo, aby sa váš pes posadil, a on na vás hľadí ako na rozprávajúci reťazec slov: Sadni! Sadni! Sadni!”, ktoré vám letia z úst, znamená to, že ste netrpezlivý. Veríme, že zvyčajne ani na svojich kamarátov nespustíte príval otázok, než budú mať možnosť odpovedať na prvú otázku. Rovnako to funguje u vášho psa. Dajte mu šancu reagovať na váš prvý príkaz. Opakujúce sa príkazy tiež učia vášho psa, že nemusí poslúchnuť na prvý krát. A to môže byť pre neho nebezpečná lekcia.

2. Ťahanie na vodítku

Pekné prechádzky na vodítku môžu byť docielené len pravidelným a dôsledným tréningom. Ak niekto odmieta venovať čas tréningu a len nechá svojho psa ťahať ho všade navôkol, znepríjemňuje tým prechádzku sebe aj psíkovi. Navyše pes, ktorý sa naučil ťahať svojho majiteľa kdekoľvek si zaumieni, môže dostať obidvoch do problémov. Takže minimálne z hľadiska bezpečnosti je prospešné absolvovať výcvik chôdze na vodítku.

3. Žobranie jedla

Ľudia, ktorých obmäkčia psie oči, majú tendenciu dávať im rôzne zvyšky jedla zo stolov. Je to však krátkozraké rozhodnutie. Zatiaľ, čo niektoré potraviny sú pre psov zdravé, veľa z nich môže spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy, ako je obezita a cukrovka. Množstvo jedla určeného pre ľudí je pre psov taktiež veľmi nebezpečné.

Viac o nebezpečných potravinách pre psy sa dočítate tu >>> 10 druhov potravín, ktoré by tvoj pes nemal konzumovať.

4. Príliš veľa energie

Niektoré psy, resp. plemená psov majú prirodzene viac energie než iné. Ale ak každý pes, ktorého ste kedy mali bol príliš bláznivý, problém môže byť aj v tom, že máte príliš hektický život a šteňa sa kŕmi vašou životnou energiou. Šteniatka sa obzvlášť rýchlo učia, ako by sa mali správať a ako by mal život vyzerať. Preto príliš veľa chaotickej energie vo vašej domácnosti spôsobí, že váš pes bude tiež akýsi pobláznený.

5. Nadmerné štekanie

Niektoré plemená psov sú náchylnejšie štekať viac ako ostatné. Avšak pes, ktorý pravidelne intenzívne breše, chce týmto spôsobom niečo získať. Pozornosť, ktorú mu vtedy venujete, hoci aj vo forme kričania, je pre neho odmenou. Rovnako aj to, keď sa jeho brechot snažíte zastaviť hračkami alebo pamlskami. Nevedomky ho teda za jeho správanie odmeňujete. A on si môže spokojne brechať ďalej, pretože vďaka tomu dostane presne to, čo chce.

6. Agresivita voči iným psom

Ak sa váš pes neustále dostáva do potýčok, ste možno nedostatočne autoritatívny. Napríklad, nevšímanie si štekania vášho psa na iné psy u neho vyvoláva domnienku, že jeho správanie je akceptovateľné. A od tohto bodu sa to môže stupňovať. Od prvého dňa je dôležité ukázať psom, že existujú negatívne dôsledky ich správania, ako je vrčanie (zastavíte ho a prinútite ho sadnúť si, aj keď chce pokračovať v chôdzi). Inak si pes začne myslieť, že môže čokoľvek. To ho potom môže dostať do nepríjemných, ba až nebezpečných situácií (a vás tiež).

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov