Home TIPY A RADY Cestovanie so psom

Cestovanie so psom

707
0
cestovanie so psom

Každý z nás občas niekam cestuje, či už služobne alebo na dovolenku. Ak psík trpí separačnou úzkosťou, alebo nie je možné ho umiestniť do psieho hotela, či len chcete svojho miláčika vziať so sebou, mali by ste vedieť niektoré zásady, aby cestovanie so psom bolo bezpečné.

Malé rady

Pred jazdou alebo cestovaním doprajte svojmu psíkovi dlhšiu prechádzku. Počas cestovania bude pokojnejší a oddychovať. Krátko pred jazdou psíka nekŕmte, mohlo by mu prísť nevoľno a začať zvracať. Nezabudnite na misky, vodu, krmivo, hračku. Ak budete niekde ubytovaní, tak aj obľúbenú deku. Podľa zákona už musí byť každý pes začipovaný, zvlášť ak cestujete do zahraničia. Nezabudnite ani na očkovací preukaz, prípadne petpas, ktorým pri kontrole preukážete, že psík je vakcinovaný proti besnote. Pokiaľ cestujete do zahraničia, je potrebné niekoľko dní vopred navštíviť veterinára, ktorý do petpasu potvrdí, že psík je zdravý a môže cestovať. Ak psík býva počas cestovania nervózny, môžete hneď zakúpiť aj lieky na upokojenie. Nezabudnite mu vziať aj lieky, ktoré berie pravidelne, napríklad na podporu srdiečka.

Cestovanie autom

Najčastejšie si ľudia vyberajú cestovanie so psom v aute. Je to pohodlné pre obe strany, ale treba pri tom myslieť aj na bezpečnosť. Aj keď zákon jasne nedefinuje, ako so psom správne cestovať, nemala by sa ohroziť posádka, pes a ani cestná premávka. Najhorší spôsob je nechať psíka voľne behať po aute. Takýto psík môže vyrušovať šoféra, zasiahnuť do riadenia auta a čo je najhoršie, v prípade dopravnej nehody môže ublížiť sebe a aj posádke auta.

Ideálne je, ak psíka zabezpečíte tak, aby to bolo bezpečne pre neho aj pre vás. Menších psíkov je vhodné držať v prepravkách, ktoré sú dostatočne veľké. Jednou z možností sú aj špeciálne pásy, ktoré sa na jednej strane pripnú o postroj psíka a na druhej strane majú koncovku, ktorá sa zapne do ukotvenia bezpečnostného pásu na zadných sedačkách. Pri tomto spôsobe je dôležité dať psíkovi postroj, pretože, ak by bol pripnutý na obojok, mohol by si pri náraze zlomiť väzy. Väčšie psíky je možné prepravovať v batožinovom priestore, ktorý je oddelený bezpečnostnou mrežou, aby sa psík nedostal cez zadné sedadlá.

Cestovanie autobusom

Každý prepravca má iné podmienky prepravy zvierat. Niektorí nemusia vôbec psíka zobrať, iní zase vyžadujú, aby bol v prepravke, prípadne na vôdzke a mal náhubok. Je lepšie, ak si zistíte podmienky prepravy psa u konkrétneho prepravcu.

Cestovanie vlakom

V bežných vlakoch druhej triedy na Slovensku je možné prepravovať aj psíkov. Pokiaľ sú umiestnení v prepravke s nepriepustným dnom, tak aj bezplatne. Inak musí byť psík na vôdzke a mať náhubok. Nemal by zavadzať ostatným cestujúcim a sedieť na sedadlách. Ak chcete cestovať do zahraničia, je lepšie si takéto informácie overiť u prepravcu. Nie každý pes cestuje vlakom rád, preto zo začiatku treba voliť kratšie trasy a neskôr, keď si zvykne, tak aj dlhšie úseky zvládne bez problémov.

Cestovanie lietadlom

To či psík môže letieť v lietadle, má každá spoločnosť inak. Niektorí povolia mať menšieho psíka na palube pri vás, niektorí zase iba v batožinovom priestore a iní psíkov neprepravujú vôbec. Preto je lepšie sa spýtať u konkrétnej spoločnosti, ktorou chcete letieť.

Nachystajte petpas a skontrolujte, či má všetky vakcíny platné. Zistite si aké vakcíny sú potrebné v krajine, do ktorej letíte. Pred samotným letom treba psíka poriadne vyvenčiť a už mu nepodávať vodu ani jedlo.

Cestovanie so psom do Chorvátska

Najčastejšie ľudia cestujú do Chorvátska autom. O tom ako cestovať autom so psom sme už písali vyššie, aj o tom, aby bol psík čipovaný a mal platné vakcíny v petpase. Pred cestou je dôležité zistiť, na ktoré pláže je vstup psíka povolený, a ktorý hotel alebo apartmán vášho psíka s radosťou ubytuje.

Cestovanie so psom do Švajčiarska

Podľa Centrálneho registra spoločenských zvierat musia byť psy, ktoré cestujú do Švajčiarska riadne identifikované (čipované), platne vakcinované proti besnote, sprevádzané veterinárnym certifikátom požadovaným štátom do ktorého sa cestuje, a ošetrené proti Echinokokom (ošetrené proti vnútorným parazitom).

Cestovanie so psom do Nórska

Tu platia rovnaké požiadavky ako pri cestovaní do Švajčiarska.

Cestovanie so psom na Ukrajinu

Pri cestovaní so psom na Ukrajinu je dôležité, aby bol psík identifikovaný, platne vakcinovaný proti besnote,  sprevádzaný veterinárnym certifikátom požadovaným Ukrajinou a ošetrený proti Echinokokóze. Pre návrat do EÚ je okrem týchto podmienok potrebná aj titrácia neutralizačných protilátok, ktorá sa vykonáva najskôr 30 dní po očkovaní proti besnote.

Toto sú také základne rady a požiadavky pri cestovaní so psíkom. Pred cestovaním, si však vždy overte, čo daná krajina vyžaduje.

Komentáre

komentárov