Home ZDRAVIE Kliešť u psa

Kliešť u psa

3198
0
kliešť u psa

Kliešte patria medzi parazity, ktoré sa živia krvou hostiteľa. Nebezpečné sú predovšetkým z dôvodu, že prenášajú vážne ochorenia.

Druhy kliešťov

Aj keď na celom svete je známych vyše 700 druhov kliešťov, naše podnebie na Slovensku vyhovuje asi 20 druhom. Z toho sú najbežnejšie kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) a pijak (Dermacentor). Žijú prevažne v listnatých lesoch a vo vysokej tráve, kde pomocou špeciálnych receptorov zisťujú prítomnosť hostiteľa. Tieto receptory sú citlivé na teplo a vydychovaný oxid uhličitý z tela psa, alebo aj iných zvierat či človeka.

Kliešť obyčajný

Latinsky označovaný ako Ixodes ricinus je u nás najčastejšie sa vyskytujúcim druhom kliešťa. Jeho veľkosť je od 2 mm do 10 mm, no samička po nacicaní sa môže zväčšiť až dvestonásobne. Má 4 páry nôh a na hlave chelicery, ktorými sa prichytáva na kožu psa. Najčastejšie vyhľadáva miesta v slabinách, na hlave psa, medzi prstami, kde je koža psa jemnejšia a kliešť sa môže ľahšie prisať.

Napitý kliešť

Keďže kliešte sa živia krvou, pri cicaní vypúšťajú spolu so slinami aj zárodky chorôb. U psov môže ísť najčastejšie o boreliózu, babeziózu, ehrlichiózu, anaplazmózu a mykoplazmózu. Platí zásada, že prisatého kliešťa je potrebné vybrať čo najskôr, pretože zárodky týchto chorôb sa začínajú prenášať po viac ako 24 hodinách od prisatia. To znamená, že do 24 hodín je malé percento, že sa psík niektorou z chorôb nakazí. Nikdy však kliešťa nepotierajte alkoholom alebo olejom. Kliešťa to síce usmrtí, ale pri dusení začne infikované sliny vypúšťať do tela psa. Najúčinnejší spôsob vybratia kliešťa je pomocou pinziet na to určených.  Miesto po vybratí kliešťa je vhodné vydezinfikovať, napríklad betadinom.

Zle vytiahnutý kliešť u psa

Kliešťa je najlepšie vytiahnuť kývavým pohybom alebo vykrútiť a je jedno, či v smere, alebo protismeru hodinových ručičiek. Ak sa vám nepodarilo správne vytiahnuť kliešťa a ostala hlavička kliešťa v koži psa, netreba robiť paniku. Stačí miesto dezinfikovať a kontrolovať. Telo psa hlavičku vylúči aj samo. Iba ak by začalo miesto v okolí hlavičky opúchať, červenať, hnisať alebo by sa psík začal netypicky správať, je lepšie navštíviť veterinára.

Hrčka po kliešťovi u psa

Telo psa môže na prítomnosť kliešťa reagovať tým, že miesto prisatia trošku opuchne. Po vybratí kliešťa aj s hlavičkou a po dezinfekcii  miesta, by malo miesto po niekoľkých dňoch odpuchnúť. Ak sa opuch zväčšuje, je lepšie navštíviť svojho veterinára.

Borelióza u psa

Borelióza je ochorenie spôsobené baktériami Borrelia burgdorferi. U psov nie je typické začervenanie kože okolo miesta prisatia infikovaného kliešťa ako u ľudí. To, že je psík nakazený boreliózou, sa začne prejavovať zápalmi kĺbov, krívaním, nechutenstvom, apatiou, môžu sa objaviť problémy so srdcom alebo obličkami.

Prenos boreliózy zo psa na človeka

Človek sa môže od nakazeného psíka nakaziť pomocou tzv. prenášačov. Ide o krv cicajúci hmyz alebo parazity ako blchy, komáre alebo kliešte. Tieto sa nakazia cicaním krvi od infikovaného psa a následne pri cicaní krvi človeka, prenesú boreliózu do tela človeka. Človek sa môže nakaziť aj počať vyberania kliešťa psovi, preto je lepšie používať ochranné rukavice.

Pes –  kliešte a ochrana

Kliešte začínajú byť aktívne už pri teplote okolo 7 °C. Na južnom a západnom Slovensku, kde nie sú zimy až také tuhé, je možný výskyt kliešťov už skoro na jar, alebo ešte neskoro v jeseni. Preto treba psíka včas chrániť, aby sa zabránilo prichyteniu kliešťa, a tým aj prenosu chorôb. Na trhu je už široké spektrum možností ochrany pred kliešťami. Existujú obojky, spreje, spot-on, žuvacie tablety, ultrazvukové odpudzovače. Závisí len od majiteľa, ktorý druh ochrany preferuje, a s ktorými má dobré skúsenosti. Prípadne je možné vyrobiť domáci repelent pre psíka.

Ak aj zbadáte kliešťa na svojom psíkovi, netreba hneď panikáriť. Je dôležité ho čo najskôr vybrať a miesto dezinfikovať. Najlepšie však urobíte, ak svojho psíka budete pravidelne chrániť vhodnými prípravkami.

Komentáre

komentárov