Úvod TIPY A RADY Týchto 11 spôsobov vám prezradí ako skamarátiť dieťa so psom

Týchto 11 spôsobov vám prezradí ako skamarátiť dieťa so psom

5616
0

Tí z vás, ktorí vedia aké je vyrastať so psom, to určite považuje za jednu z najkrajších súčastí detstva. Pes je nielen najlepším kamarátom a spoločníkom, ale deti nepriamo núti chodiť von, pohybovať sa, učí ich rešpektu a zodpovednosti. Ibaže nie každé dieťa sa kamaráti so psami. Problém nastáva vtedy, ak sa ho dieťa bojí. Nasledujúce rady a tipy vám pomôžu vybudovať a posilniť zdravý vzťah medzi dieťaťom a psíkom.

1. Učte deti rešpektu

Jeden z prvých krokov je naučiť svoje dieťa rešpektovať, že pes je živá bytosť a podľa toho k nemu treba pristupovať. Hoci sú psy schopné tolerovať všeličo, niektoré dotyky by sa mu nemuseli páčiť. Takisto musí dieťa vedieť, že pes nie je hračka, ale kamarát.

2. Podmienený reflex

Priblížiť dieťa psovi a dať ho do súvislosti s niečím, čo miluje, je takisto jednoduchý spôsob. Dieťa ponúkne psíkovi maškrtu a on si vytvorí pozitívnu asociáciu. Pes si ho bude spájať s pamlskami, ktoré od neho dostáva. Naopak, dieťa zistí, že sa to psíkovi páči a začne mu dôverovať.

3. Stráženie

Je dôležité, aby bolo dieťa a pes vždy pod vaším dozorom. Nikdy nenechávajte malé dieťa so psom osamote. Musíte vidieť a vedieť, čo spoločne robia, predovšetkým v prípade, že sa celá situácia vymkne z rúk a bude potrebné zasiahnuť.

4. Doprajte psíkovi bezpečie

Naučte deti, že ak si pes ide ľahnúť, netreba ho rušiť. Aj pes potrebuje mať svoj pokoj a bezpečné miesto, kde si môže nerušene zdriemnuť na krátku chvíľu. Vysvetlite deťom, že ak si ide psík ľahnúť, majú sa zabaviť inak.

5. Vhodné hry

Hra je spôsob ako posilniť puto medzi vašim dieťaťom a psíkom. Uistite sa, že hra je bezpečná a dieťa ovláda jej pravidlá. Naučte psíka základné povely a takisto loptu správne aportovať. Dieťaťu vysvetlite, že tenisovú loptičku netreba hádzať ako bombu. Jednoducho nájdite spôsob, ako ich oboch do hry bezpečne zapojiť.

6. Psí time out

Ak máte doma šteňa, ktoré je až príliš nadšené, jaší sa, skáče, šteká, olizuje, je v tomto prípade vhodný time out. Ide o spôsob ako naučiť šteniatko, že sa má upokojiť. Ako náhle začne vystrájať a je hlučné, nasaďte mu obojok a odveďte ho mimo. Späť sa môže vrátiť, až keď sa upokojí. Na tento spôsob si rýchlo zvykne a začne sa držať pod kontrolou.

7. Detský time out

Detský time out funguje na rovnakom princípe ako ten psí. Ak dieťa vystrája, kričí, behá alebo sa správa hrubo k šteňaťu, vezmite ho preč z miestnosti. Ak má na to vek, vysvetlite mu, prečo sa to stalo a ako sa má správať.

8. Ostaňte pokojný

Aby ste mohli postupovať podľa vyššie napísaných rád, musíte ostať pokojný. V prípade, že ste nervózny, pes a dieťa to vycítia.

9. Učte dieťa reč psieho tela

Vieme, že nie je možné sledovať psa a dieťa v každej sekunde, a preto je dôležité naučiť dieťa základy reči psieho tela. Uľahčí vám to život a budete mať menej starostí. Na internete je množstvo voľne dostupných materiálov, ktoré hravou formou pomocou obrázkov poučia dieťa, čo môže a čo zas nie.

10. Premyslite si výber psa

Ak si kupujete psa a dieťa už máte alebo ho ešte len plánujete, na výbere psa si dajte obzvlášť záležať. Temperamentné a hravé psy sa lepšie kamarátia s deťmi. Ak uvažujete o psíkovi z útulku, je vhodné zobrať dieťa so sebou alebo sa poradiť s pracovníkmi útulku priamo tam. Toto rozhodnutie je jedno z kľúčových, a preto nie je dobré nechávať to na ľahkú váhu.

11. Na cvičisko aj s deťmi

Jedným z najlepších spôsobov ako posilniť puto psíka a dieťaťa je vziať ich spoločne na cvičisko. Pes sa učí poslúchať dieťa a dieťa ho rešpektovať. Výcvik pod dozorom je takisto aj kľúčovým pri prevencii proti psím uhryznutiam. 

Komentáre

komentárov