Home VÝCVIK Ako naučiť psa aportovať?

Ako naučiť psa aportovať?

619
0
ako naučiť psa aportovať

Mnoho psíčkarov sa domnieva, že aportovanie je pre psy prirodzené, že to každého psa baví a každý pes to ovláda. Nuž, nemusí to tak nevyhnutne byť. Napríklad taký labradorský retríver bol na prinášanie vyšľachtený. Rýchlo teda túto hru pochopí a zamiluje si ju. Avšak niektorým iným plemenám to môže trvať dlhšie. Musíte im hlavne ukázať všetku tú zábavu, ktorú aportovanie so sebou prináša, aby sa to naučili. Chcete teda vedieť, ako naučiť psa aportovať? Prečítajte si tieto rady a spravte aj zo svojho psíka vynikajúceho aportéra.

1. Naháňanie hračky

V prvom rade je dôležité mať hračku, ktorú si váš pes obľúbi a bude za ňou behať rád. Môže to byť plyšák, loptička, lano s uzlom… Jednoducho niečo, čo ho skutočne zaujme. Pre psíkov, ktorí milujú jedlo môžete skúsiť aj hračku, do ktorej sa dajú vložiť pamlsky.

Možno to bude znieť zvláštne, ale na začiatku tréningu je dobré mať psa na vodítku, resp. na stopovačke. Tá má obvykle okolo 10 metrov, takže má pes istú voľnosť, ale stále ho máte pod kontrolou. Hračku najprv hádžte do krátkej vzdialenosti. To pomôže psíkovi, aby sa na ňu sústredil a nenechal sa rozptýliť okolím.

Keď psík ku hračke pribehne, oňuchá ju, vezme ju do papule – odmeňte ho. Pochvala, pamlsky, ale aj škádlenie hračkou a preťahovanie sa o ňu sú pre neho skvelá odmena. Ak psík pochopí túto časť aportovania, môžete sa začať sústrediť na prinesenie.

2. Prinesenie hračky

V tomto bode bude stopovačka naozaj užitočná. Psíka najprv zavolajte, poprípade ho skúste nalákať na pamlsky. Ak by ale stál na mieste či sa nebodaj chcel rozbehnúť inde, jednoducho ho trochu potiahnite smerom k sebe. Keď sa k vám priblíži, odmeňte ho.

Niektoré psy veľmi radi zmenia aportovanie na naháňačku. Majitelia sa potom ocitnú v situácii, kedy psa cez celý park či dvor naháňajú, aby od neho hračku dostali naspäť. Takéto niečo by sa ale pri aportovaní diať nemalo. Práve preto psa treba najprv naučiť hračku priniesť pomocou stopovačky. Poprípade mu vďaka stopovačke zabrániť odbehnúť s hračkou preč.

Vždy, keď psík hračku prinesie, pochváľte ho, odmeňte pamlskami alebo hrou. Následne mu hračku znovu hoďte. Celé to musí byť zábava, aby mal pes dôvod priniesť vám hračku naspäť. Postupne hračku môžete hádzať na väčšiu a väčšiu vzdialenosť (vrámci možností stopovačky a neskôr už aj bez nej).

Prečo naučiť psíka aportovať?

Aportovanie je skvelý spôsob ako so svojím psom aktívne tráviť čas. Pri aportovaní sa psík zabaví, vybije si energiu a upevní si s vami vzťah. Ak teda hľadáte nejakú aktivitu pre svojho chlpáča, neváhajte, zoberte loptičku či inú hračku a vybehnite do parku. Vďaka radám, ako naučiť psa aportovať si spolu aportovanie naozaj užijete.

Zdroj: iheartdogs.com

 

 

Komentáre

komentárov