Home VÝCVIK Ako naučiť psa neťahať ?

Ako naučiť psa neťahať ?

7924
0

Pri prechádzkach so psom je podstatné zvoliť si správny obojok a vôdzku. Na bežné prechádzky a výcvik je vhodné buď stopovacie vodítko, s ktorým môžeme nacvičovať spoľahlivé privolanie v rôznych každonenných situáciách alebo krátke vodítko, bez zbytočných cvokov či akýchkoľvek iných nepraktických ozdôb naviac.

V momente keď pes napína vodítko (pokiaľ ešte nie je celkom napnuté), je vhodné jemne ním cuknúť. Silu cuknutia si musí zvoliť každý psovod podľa svojho psa sám. Pokiaľ však pes na cuknutie nereaguje, je slabé. Po čase sa pes naučí strážiť si dĺžku vôdzky a prestane ťahať úplne.

Taktiež je možné naučiť psa povel “k nohe” alebo “pomaly”. Pokiaľ napína vôdzku, cuknete ňou a pokiaľ ide pes vedľa vás, pochválite ho a odmeníte. Učenie povelu vyzerá nasledovne: pes ťahá, vydáte povel “pomaly” (alebo akýkoľvek, ktorý sa vám pozdáva), pritiahnete psa k sebe, pochválite ho a odmeníte. K svojej nohe ho môžete navigovať aj pamlskom bez zbytočného cukania.

Chronický ťahač

Pre chronických ťahačov je ideálna Halti ohlávka, no práca s ňou vyžaduje jemnosť a pozornosť psovoda. Pokiaľ sa pes snaží ťahať v ohlávke, ťahá viac-menej sám seba. V tomto okamihu je vhodné jemne potiahnuť vôdzku k sebe, aby ste mu otočili hlavou čo mu znemožní ďalšie ťahanie. Pri práci s Halti ohlávkou je vhodné mať vôdzku s dvoma skobami, jednu mať pripnutú na ohlávke, druhú mať pripnutú na obojku v prípade že by sa pes z ohlávky vyvliekol.

Existuje veľké množstvo výcvikových pomôcok, ktoré majú zaručiť, že pes nebude na vôdzke ťahať (sťahovacie obojky, polosťahovacie obojky, ostnaté obojky…) no tieto pomôcky sú len prostriedkom na zvytočnú šikanu psa a pre bežného človeka sú nevyužiteľné.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here