Úvod TIPY A RADY Čo by mali rodičia naučiť svoje deti o psoch?

Čo by mali rodičia naučiť svoje deti o psoch?

6711
0

Zvieratá priťahujú deti každého veku. Niektoré, tie šťastnejšie, majú možnosť bývať v rodine spoločne so psíkom, môžu  sa učiť ako sa ku nim správať, sledovať ich reakcie a podľa toho sa správať aj k cudzím psíkom. Mnoho detí však nevie ako sa ku psíkom správať. Myslia si, že tak ako ony, aj psík sa rád naťahuje, naháňa a neuvedomujú si, že psík  nemusí mať vždy náladu na hru, môže byť ranený, alebo jednoducho nemá rád cudzích ľudí. Preto by rodičia mali viesť svoje deti k rešpektu a správnemu zaobchádzaniu so psíkmi už od malička a predísť nehodám, ktoré môžu z nesprávneho zaobchádzania vznikúť.

Zdanie klame

Je veľa rôznorodých psíkov. Niektoré vyzerajú tak „plyšovo,“ že by ich človek najradšej vystískal, vyhral sa s nimi. Pôsobia ako by už už čakali na pohladenie. Ale to vôbec nemusí byť pravda. Potom je tu druhá skupina psov, ktorí vyzerajú hrôzostrašne a človek sa bojí k nim čo i len priblížiť. Zdanie klame. Tí hrôzostrašní by Vás ulízali k smrti zatiaľ čo tí „plyšáci“ by Vám najradšej ruku odkusli. Preto treba naučiť deti, že obdivovať psíka sa dá aj zdiaľky, netreba sa k nemu približovať ak ho nepoznajú a nevedia ako bude reagovať.

Smiem?

Toto je otázka, ktorú by sme všetci mali položiť majiteľovi psíka skôr, ako sa ho dotkneme. Veď kto pozná lepšie svojho psa ako jeho majiteľ? Ten vie či jeho psík znesie deti, cudzích ľudí a či dovolí, aby sa s ním hrali a hladkali ho. Môže dieťa predstaviť psíkovi, ukázať mu ako sa k psíkovi priblížiť. Ak však majiteľ povie nie, vie prečo a treba to rešpektovať. Možno psík niečo zlé zažil, nemá rád malé deti alebo všeobecne cudzích ľudí. V tom prípade treba dieťaťu vysvetliť, prečo nemôže psíka pohladkať a prečo sa psík s ním nebude hrať.

Pes v službe

Dnes už nie sú pracovnými psíkmi iba tie, ktoré vedú nevidomých či nepočujúcich. Je veľa služieb kde sú psy využívané pre svoju inteligenciu. Väčšinou sú označené, zvyknú mávať označenie na vestách. Takýto psík možno práve vykonáva svoje pracovné povinnosti a nie je dobré ak je pri nich vyrušovaný. Svoju prácu si musí robiť svedomito a ak ho niečo vyruší, môže to mať následky. Preto je potrebné vysvetliť dieťaťu opäť prečo sa nesmie so psíkom hrať. Napríklad aj tak, že psík sa musí sústrediť na svoju úlohu, pretože ako všetci psíčkari vedia, pes si svoje úlohy plní svedomito a s najväčším nasadením aké je len možné.

Keď vrtí chvostom chce sa hrať

Toto je mýtus. Existuje niekoľko spôsobov vrtenia chvostom a každý z nich má iný význam. Naučiť sa reč psieho tela je výzva pre každého. Psy dávajú veľmi veľa signálov a naučiť sa im rozumieť môže ochrániť nielen deti ale aj dospelých. Napríklad ak psík drží chvost hore a vrtí ním rýchlo zo strany na stranu ukazuje, že je šťastný. Ak však drží chvost nízko a vrtí ním pomaly je to znak, že sa bojí. A pes, ktorý sa bojí je náchylný útočiť. Rovnakým mýtom je aj to, že pes, ktorý šteká nehryzie. Ani toto nemusí byť vždy pravda. Ak rodičia naučia svoje deti rozoznávať hlavné znaky reči tela psa, určite ich to ochráni pred neželanými zážitkami a staršie deti tieto poznatky možno využijú ak nájdu na ulici opusteného psíka.

Vždy platí, lepšia je prevencia ako znášať dôsledky nevedomosti. A v tomto prípade to platí  niekoľkonásobne. 

Komentáre

komentárov