Úvod TIPY A RADY Jeden vrh šteniat a viacero otcov. Aj to je možné

Jeden vrh šteniat a viacero otcov. Aj to je možné

4359
0

Už ste určite o tom počuli. V jednom vrhu sa môže stať, že otcov je viac. Ako je to ale možné? Je to hotová veda.

Dr. Kathrin Primm, DVM, majiteľka Zvieracej kliniky v Applebrooku a pisateľka blogu „Čo Vás zaujíma o zvieratách“ vysvetľuje, že feny ako rodičky si nevyberajú s kým sa spária a v ich útrobách nie je iba jedno osamotené vajíčko na oplodnenie. Preto je možné, že ak sa u nej vytvorí 8 vajíčok, každé z nich môže byť oplodnené spermiou iného psa a teda môže byť otcov až 8.

Prečo je táto informácia taká dôležitá?

Nuž, najmä preto, že ak ju nemáte môže sa Vám stať, že dáte pripustiť fenu s preukazom pôvodu psom s preukazom pôvodu a tešíte sa, že budete mať skvelé čistokrvné šteniatka. Ale ak si myslíte, že ju oplodnil a je koniec, ste na omyle. Ak ju nebudete strážiť, ľahko sa Vám môže stať, že stretne ďalšieho psa a ten ju oplodní tiež. A je koniec čistokrvným šteniatkam.

Ďalšou zvláštnosťou je aj to, že ak sa fena spári s viacerými psami, neznamená to, že sa znaky zmiešajú v každom šteniatku. Narodia sa také, aké prevzali gény po rodičoch. V skratke to znamená, že ak fenu oplodní napríklad labrador a pudel, tak niektoré zo šteniat sa podajú na labradora a niektoré na pudla. Ani jedno však nebude zmiešané a nebude niesť znaky oboch.

V konečnom dôsledku, ak si fenu neustrážite, nie je šanca zistiť kto je otec. Samozrejme, šteniatka budú vykazovať isté znaky. A pomocou testov DNA je možné aspoň určiť, ktoré zo šteniat sú pokrvní súrodenci. Síce tým neurčíte, kto je otcom, ale dozviete sa aspoň, koľko ich bolo.

 

Komentáre

komentárov