Home PRÍBEHY Petícia za zákaz predaja zábavnej pyrotechniky. Pomôcť má najmä zvieratám

Petícia za zákaz predaja zábavnej pyrotechniky. Pomôcť má najmä zvieratám

0
Petícia za zákaz predaja zábavnej pyrotechniky. Pomôcť má najmä zvieratám

Mnoho psíčkarov to pozná. December ešte ani nezačal a váš psík sa už trasie strachom schovaný pod perinou. A to len preto, lebo niektorí nedočkavci nevydržia čakať do konca roka, aby si vychutnali farebné a hlučné ohňostroje. Potom, ešte niekoľko týždňov po Novom roku, doznievajú výbuchy posledných rakiet, ktoré nadšenci tejto zábavy zjavne zabudli vypustiť v ten správny deň.

Ohňostroje sú obľúbeným spôsobom, ako osláviť príchod Nového roku, ale taktiež aj veľmi nebezpečným. A to z viacerých dôvodov:

1. Hluk zo zábavnej pyrotechniky negatívne vplýva na psychický stav starších osôb, veľmi malé deti a citlivé osoby. Obťažuje aj široké obyvateľstvo po dobu takmer celého decembra a januára (odkedy sa v obchodoch začne zábavná pyrotechnika predávať až kým sa ľuďom neminú zásoby).

2. Kvôli neprofesionálnemu zaobchádzanou s týmito výbušninami (častokrát aj pod vplyvom alkoholu) dochádza k zraneniam s trvalými následkami.

3. Dochádza ku škodám na majetku.

4. Hluk spôsobuje utrpenie domácim aj voľne žijúcim zvieratám.

5. Pri explózii ohňostroja sa uvoľňujú nebezpečné ťažké kovy, z ktorých sa môžu zvieratá otráviť.

6. Dochádza k znečisťovaniu životného prostredia (znečisťuje sa nielen ovzdušie, ale kvôli roztrúseným zvyškom zo zábavnej pyrotechniky je neporiadok na uliciach, ktorý po sebe málokto uprace).

Toto všetko sa možno dá zvládnuť, ak sa ohňostroje púšťajú v jednu noc v roku. Ale každým rokom tieto „oslavy“ trvajú dlhšie a dlhšie. Počúvať výbuchy dva mesiace v kuse dá niektorým ľuďom zabrať. Nehovoriac o zvieratách.

Väčšina psíčkarov dáva svojim psom ukľudňujúce tabletky priamo na Silvestra a tak ich psíkovia prežijú tento deň relatívne v pokoji. Avšak je nereálne dávať psom „ukľudňováky“ počas niekoľkých týždňov v kuse. A tak sa pre ne zimné mesiace stávajú obdobím strachu.

Niečo podobné zažil aj náš čitateľ, ktorý sa rozhodol o svoj príbeh podeliť:

Peter Kočvara z Bratislavy má sučku Niky, ktorú si adoptoval z útulku. Tak ako pre mnohé psy aj pre ňu bol december peklom, pretože mala strach z vybuchujúcich petárd. Nejako to však zvládli až do Silvestra, kedy dostala ukľudňujúce lieky a tak tento deň prežila v poriadku.

Dva dni po Silvestri však v ich blízkosti opäť vybuchla petarda a Niky sa tak zľakla, že dostala ťažký epileptický záchvat. Podľa slov pána Petra, Niky nikdy neprejavovala žiadne príznaky epilepsie. Po konzultácii s veterinárom mu bolo potvrdené, že to mala zo stresu, ktorý zapríčinil permanentný hluk z petárd.

Pán Peter po tomto incidente začal pátrať a zistil, že jeho sučka nie je jediný takýto prípad. Rozhodol sa preto konať. Vytvoril petíciu, aby sa zakázal predaj zábavnej pyrotechniky, okrem prskaviek a konfiet.

„Cieľom tejto petície nie je zakázať oficiálne ohňostroje o polnoci na Silvestra/Nový rok alebo pri iných príležitostiach, ktoré prevádzkujú odborné firmy s povolením a trvajú niekoľko minút. Cieľom tejto petície je skoncovať s petardami, delobuchmi, svetlicami, keď je tyranizované obyvateľstvo a najmä domáce i voľne žijúce zvieratá po dobu niekoľko týždňov, v ktorúkoľvek nočnú i dennú dobu, rôznymi petardami a domácimi ohňostrojmi, ktoré sú sprevádzané veľkým hlukom a ozývajú sa nielen na Silvestra, ale už niekoľko týždňov predtým, dokonca aj počas Vianoc, sviatkov pokoja. Jednotlivé mestá a obce už doteraz obmedzovali používanie zábavnej pyrotechniky iba na Silvestra, ale žiaľ neúčinne. Preto je nutné okrem toho aj zakázať predaj zábavnej pyrotechniky, okrem prskaviek a vystreľovacích konfiet.“

Petíciu môžete podpísať tu: Zákaz predaja „zábavnej“ pyrotechniky, okrem prskaviek a konfiet

Slovensko však ani zďaleka nie je jediná krajina, ktorá tento problém rieši. Mnohé európske krajiny už zakázali používanie určitých druhov petárd, napr. Maďarsko či niektoré Talianske mestá, tiež Paríž a Brusel. V Rakúsku dokonca zakázali predávať petardy, tzv. pirátov a od 6.1.2016 je ich držba, používanie a predaj trestné, pod hrozbou finančnej sankcie do 3600 €, resp. odňatie slobody na 3 týždne.

V záujme pána Petra nie je úplne zrušiť túto tradičnú zábavu, len obmedziť používanie zábavnej pyrotechniky len na jeden deň v roku a len osobami na to spôsobilými. Je to všetko v najlepšom záujme mnohých ľudí a hlavne zvierat.

Netreba zabúdať, že zvieratá (najmä psy) majú niekoľkokrát lepší sluch ako ľudia a teda omnoho intenzívnejšie prežívajú všetky tie výbuchy, ktoré zábavná pyrotechnika spôsobuje.

Preto je na vás či petíciu podpíšete alebo nie. Avšak majte na pamäti, že jej podpisom o svoju obľúbenú zábavu neprídete úplne, len sa zamedzí mnohým nepríjemnostiam, ktoré spôsobuje príliš časté a neprofesionálne zaobchádzanie so zábavnou pyrotechnikou.

Ak sa o tejto problematike chcete dozvedieť viac, pridajte sa na FB stránku: STOP petardám

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here