Home ZDRAVIE Pyometra u psa

Pyometra u psa

116
0
Pyometra

Pyometra je ochorenie reprodukčných orgánov, pri ktorom je obsah maternice naplnený hnisom. Môže vzniknúť následkom infekcie, ktorá sa do maternice dostala počas ruje, kedy je krčok maternice otvorený. Endotoxíny z hnisu môžu prenikať do krvného obehu a spôsobiť otravu krvi (sepsu).

Pyometra – príznaky u fenky

Toto chronické ochorenie nemá špecifické príznaky. Spočiatku si nemusí majiteľ všimnúť na sučke žiadne zmeny. Príznaky sa objavujú približne 1- 3 mesiace po háraní. Sučka odmieta jesť, je apatická, má horúčku, zvracia, nadmerne pije a močí. Pokiaľ je krčok maternice otvorený, je možné pozorovať výtok hnisu. V rámci diagnostiky je preto dôležité vedieť všetky zmeny v správaní sučky a kedy sa naposledy hárala. Pre potvrdenie diagnózy je potrebné aj vyšetrenie krvi a ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Veterinárny lekár musí správne určiť, či ide o naplnenie maternice hnisom alebo inou tekutinou.

Pyometra liečba

Po stanovení správnej diagnózy a stavu sučky, je možné pyometru liečiť dvomi spôsobmi. Pokiaľ je sučka hodnotná a využíva sa v chove na produkciu šteniat s rodokmeňom, alebo ide o veľmi starú sučku, ktorá by narkózu nezvládla, pristúpi sa k medikamentóznej liečbe. Táto liečba spočíva v aplikácii antibiotík a látok na otvorenie krčka maternice a podporu sťahov hladkého svalstva, čím dochádza k vypudeniu nahromadeného hnisu von z maternice. Druhou možnosťou je chirurgické odstránenie maternice.

Pyometra operácia

Pre závažnosť pyometry a možnej celkovej otravy krvi, je dôležité čo najskôr po stanovení diagnózy odstrániť maternicu s nahromadeným hnisom. Odstraňuje sa celá maternica spolu s vaječníkmi, čím sa predíde opakovaniu tejto choroby a mnoho ďalších. Sučka bude mať na bruchu niekoľkocentimetrovú zošitú ranku a po 10 – 14 tich dňoch sa stehy vyberú.

Pyometra cena

Cena na liečbu pyometry býva rozdielna. Závisí to predovšetkým, či ide o medikamentóznu liečbu alebo chirurgickú operáciu. Cena závisí aj od veľkosti psa. Čím väčší pes, tým viac narkotizačnej látky, väčšie dávky antibiotík, infúzie. Cenu môže ovplyvniť aj stav psíka. Pes, ktorý je apatický, na pokraji smrti si vyžaduje viac starostlivosti. Je však dôležité nájsť spoľahlivého veterinára, ktorý sučke pomôže.

Pokiaľ sa nejedná o chovnú sučku, je vhodné fenku vysterilizovať. Majiteľ tak predíde nechcenej gravidite sučky, nádorom na reprodukčných orgánoch a mliečnej žľaze, cystám na vaječníkoch, pyometre a iným zápalom maternice.

Komentáre

komentárov