Home PLEMENÁ 12 psích ochrancov, ktorí za vás položia aj život

12 psích ochrancov, ktorí za vás položia aj život

793
0

V otázkach ochrany domovov vieme rozlíšiť niekoľko rôznych typov psov. Niektoré informujú o každom pohybe za dverami – skrátka sa ohlásia kedykoľvek sa čo i len mihne vonku čokoľvek, čo by tam nemalo byť. Iné budú štekať najmä vtedy, keď niekto zaklope na dvere, alebo si nebodaj dovolí zazvoniť. No a potom sú tu psy, ktoré môžeme pokojne vyhlásiť za našich osobných strážcov. V momente, keď zacítia, že ohrozenie je nablízku, budú rovno konať. Prinášame vám zoznam 12 plemien, ktoré berú stráženie vášho domova naozaj seriózne.

#1 – Veľký bradáč

Veľký bradáč získal pomenovanie nielen pre svoj mohutný vzrast. Charakterizuje ho aj hrozivý štekot a jeho pohryznutie môže byť naozaj neľútostné. Existujú príklady majiteľov týchto psov, ktorí nemohli mať žiadnu spoločnosť, pretože ich „miláčikovia“ boli jednoducho až príliš ochranárski a ich socializácia nebola dotiahnutá do konca.

#2 – Akita

Veľmi inteligentné a zároveň silné plemeno. Akita zvykne byť neuveriteľne oddaným spoločníkom pre svojho majiteľa, no rovnako tak u tohto psa možno pozorovať odmeranosť k cudzím ľuďom. Samozrejme, to sú práve vlastnosti, pre ktoré bolo toto plemeno šľachtené. Tak, ako väčšina spomenutých v tomto zozname, Akity pretopotrebujú byť veľmi dobre socializované. A to hlavne v prípade, ak ich plánujete brať mimo vymedzeného územia vášho domova, alebo ak sa túžite obklopovať aj inými ľuďmi.

#3 – Nemecký ovčiak

Toto plemeno, všeobecne považované za pastierske, bolo pôvodne šľachtené na to, aby udržiavalo čriedu vo ohraničenom priestranstve. Rovnako tak bolo úlohou ovčiaka chrániť stádo pred predátormi. Ide tak o veľmi intenzívne a lojálne plemeno, ktoré však pri nedostatku tréningu môže vážne zraniť niekoho, kto predstavuje potenciálnu hrozbu pre jeho domov.

#4 – Čau-Čau

Zohľadňujúc fakt, že Čau-Čau bol kedysi využívaný na stráženie obrovských palácov v Ázii, dáva zmysel, že aj dnes zvykne byť vnímaný ako veľmi temperamentné plemeno so silnými obranárskymi inštinktami.

#5 – Kuvas

Tieto krásne psy boli v minulosti šľachtené predovšetkým na stráženie dobytka. Má teda logiku, že by mali byť rovnako dobrými ochrancami vášho domova. Hoci je Kuvas obranárskym plemenom, má úžasnú povahu… teda až dovtedy, kým ho niekto nevyprovokuje.

#6 – Čínsky Šarpei

Zatiaľ čo všetky jeho vrásky môžu pôsobiť roztomilo, Šarpei je serióznym rodinným ochrancom. Plemeno bolo chované ako všestranný poľnohospodársky pes, ktorého úlohou bolo dohliadať na bezpečnosť statku, chrániť stádo i zabíjať potenciálnych škodcov. Dodnes má tento štvornohý obranár v sebe silno zakorenenú túžbu strážiť svoju rodinu a môže byť agresívny voči cudzincom, prichádzajúcim do jeho domova.

#7 – Doberman

Príjemná vec na vlastnení Dobermana je, že pravdepodobne nikdy na nikoho nezaútočí. Väčšinu ľudí, ktorá zbadá toto plemeno na vašom pozemku, totiž v momente prejdú akékoľvek myšlienky o vstupe naň.

#8 – Komondor

Známy pre svoju jedinečnú, do povrázkov splývajúcu srsť, Komondor je ďalším z radu plemien, určených prioritne na stráženie čriedy. Bol chovaný na to, aby ostal so stádom, hoci aj sám, a bol schopný chrániť ho i bez pomoci človeka. Ide o psy, ktoré sú k cudzím ľuďom veľmi zdržanlivé. Vzhľadom na to, že boli šľachtené na prácu o samote, môžete sa spoľahnúť, že váš domov ostane dobre strážený aj počas vašej neprítomnosti.

#9 – Malinois

Hlavným cieľom tohto pastierskeho psa je zabezpečiť, aby jeho rodine nikto neublížil. Intenzívnosť povahy a neuveriteľné úsilie chrániť spopularizovalo toto plemeno v športe „schutzhund“ a rovnako tak isto mu zabezpečilo popredné miesta v práci strážnych psov.

#10 – Rotvajler

Podobne ako Doberman, aj Rotvajler v mnohých prípadoch dokáže odohnať nebezpečenstvo z vášho domova už vďaka svojmu výzoru. Hoci je zastrašujúci už na prvý pohľad, v kruhu svojej ľudskej rodiny dokáže byť skutočne nežný a bezstarostný. Nenechajte sa však oklamať! Ak cíti, že jeho blízki sú v ohrození, jeho správanie sa dokáže bleskovo zvrtnúť.

#11 – Bulmastif

Toto odvážne a oddané plemeno je tu vždy pre vás, pripravené chrániť vás i vašu rodinu. Vzhľad a veľkosť bulmastifov môžu byť mierne zastrašujúce. Treba však dodať, že napriek ich reputácii dokážu byť veľmi láskyplnými a nežnými priateľmi.

#12 – Rodézsky ridžbeg

Ridžbegy sú veľmi milujúce a oddané psy pre svoju ľudskú svorku, avšak zároveň si dokážu držať veľký odstup k cudzím ľuďom. Práve to z nich robí fantastické strážne psy. Pôvodne boli šľachtené ako lovci a obrancovia rodiny.

Radi by ste pridali nejaké plemeno na tento zoznam? Alebo so zaradením niektorého z nich nesúhlasíte? Nechajte nám komentár pod týmto článkom.

Zdroj: iheartdogs.com

Komentáre

komentárov