Home ZDRAVIE 4 rizikové faktory, ktoré prispievajú k obezite psov

4 rizikové faktory, ktoré prispievajú k obezite psov

5402
0

Psy milujú jedlo a my psíčkari milujeme psy. Preto im radi doprajeme tie najchutnejšie (no nie vždy najzdravšie) dobroty, len aby sme im dokázali našu lásku. Je to však správne?

Minuloročné štúdie ukázali, že čím ďalej tým viac psov trpí obezitou. A nejde len o to, že sú psíkovia o niečo guľatejší, ale majú aj viac zdravotných problém s tým spojených, napr. problémy s kĺbmi, srdcové ochorenia, cukrovku, ťažkosti s dýchaním, atď.

Nehovoriac o tom, že obezita psom značne skracuje život. Psy s nadváhou žijú až o 1,8 roka kratšie ako psy v ideálnej kondícii. Preto ak našich chlpáčov naozaj milujeme, mali by sme viac dbať na ich zdravie.

Poďme sa teraz spolu pozrieť na to, ktoré sú 4 najväčšie rizikové faktory, ktoré prispievajú k obezite psov:

1. Plemeno psa

Niektoré plemená psov sú viac náchylné k obezite. Patria medzi ne napr. labrador, mops, jazvečík či kokeršpaniel. Avšak aj tieto plemená sa dajú udržať v dobrej kondícii, pokiaľ dáte pozor na to, čo zjedia a doprajete im dostatok pohybu.

2. Celodenný prístup k jedlu

Niektorí psíčkari nechávajú psom misku s jedlom k dispozícii po celý deň. Toto je však veľmi nesprávne a to z niekoľkých dôvodov.

Po prvé, nemáte poňatia, koľko toho pes zje. Hlavne ak máte tie misky s dávkovačom, ktoré sa samé doplňujú. Váš chlpáč tak možno zje 2 či 3-krát toľko, čo by mal alebo naopak, zje omnoho menej, čo tiež nie je moc dobre.

Po druhé, pokiaľ mu jesť chutí, bude sa napchávať dokým bude mať čím. Psy majú tendenciu napchať toho do seba čo najviac, aby mali dosť kalórií na horšie časy, ak by sa jedlo minulo. Lenže psom domácim sa jedlo len tak neminie a preto sa im zásoby hromadia miesto toho, aby sa spaľovali. A bum, obezita je na svete.

3. Prekrmovanie

Ak psovi dávate jesť pravidelne a neumožňujete mu celodenný prístup k jedlu, tak robíte dobre. Avšak aj pri tomto treba dávať pozor. Nie každý psíčkar vie, aké množstvo potravy dať svojmu psovi a koľkokrát denne. Na obaloch od granúl zvykne byť napísané dávkovanie podľa váhy psa a toho by ste sa mali držať. Ak kŕmite surovou stravou, tak by ste si mali vypočítať dávku podľa tabuliek, ktoré nájdete v knižkách alebo aj na našej stránke. Zbytočne svojmu chlpáčovi nedávajte viac ani menej, inak mu môžete spôsobiť zdravotné problémy.

Dennú dávku jedla je najideálnejšie rozdeliť na dve porcie a psa kŕmiť ráno a večer. Šteňatám je lepšie rozdeliť dávku až na 3 porcie.

Samozrejme ak váš pes potrebuje zvýšiť či znížiť dávku jedla kvôli zmene okolností, napr. začali ste športovať a pes potrebuje viac energie, tak je to v poriadku. No neprekrmujte ho len preto, že mu jesť chutí. Možno mu z krátkodobého hľadiska spravíte radosť, no z dlhodobého mu vlastne ublížite.

4. Dobroty od stola

Je ťažké odolať smutným očkám svojho psíka, keď žobre o kúsok mäska, ktoré práve obedujete. Lenže on má svoje jedlo a vy zas svoje. Možno svojmu psovi dávate len takú dávku stravy, akú by mal dostať, lenže ak mu okrem toho doprajete aj nespočetne veľa maškŕt od stola, z vášho havkáča sa čoskoro stane chodiaca guľa. Netreba to preháňať ani s pamlskami pre psy. Je v poriadku dať pár kúskov tréningových pamlskov počas výcviku, no naozaj by ich nemalo byť veľa.

Obézny pes vs. Pes v dobrej kondícii

Ako teda predchádzať obezite a čo urobiť, ak je už psík pribratý?

Určite treba dbať na množstvo stravy, ktorú váš pes za deň zje. Pozor tiež na kvalitu krmiva. Najlepšie urobíte ak budete psa kŕmiť kvalitnými granulami s vysokým podielom mäsa a bez obilnín. Ak kŕmite BARFom, tak tiež vynechať obilniny a tučné mäsá, ako bravčové.

Pohyb je tiež veľmi dôležitý a najmä pri chudnutí nevyhnutný. Nájdite si šport, ktorý by vás spolu so psíkom bavil a začnite sa mu venovať. Pre psy, ktoré majú problémy s kĺbmi odporúčame plávanie.

Ak už to s vaším psím miláčikom zašlo priďaleko a má priveľkú nadváhu, neváhajte vyhľadať pomoc odborníka. Predsa len sa jedná o zdravie a život člena vašej rodiny. A vy ako milujúci majiteľ mu chcete len to najlepšie.

Komentáre

komentárov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here